Gyógynövényekkel a felfázás ellen

A hidegebb évszakokban forrócsokival, forralt borral melengetjük magunkat, a melegebb évszakokban jeges üdítőkkel, klímával próbálunk védekezni a hőhullámok ellen. De az, ami pillanatnyilag kellemes, sok bajt okozhat később. Különösen abban az esetben érdemes óvakodnod az „önhűtéstől”, ha hajlamos vagy a hólyaghurutra, mert jó időben a legkönnyebb felfázni. Cikkünkből kiderül, milyen gyógynövényeket hívhatsz segítségül, ha már kész a baj.

gyogynovenyek-felfazasra-egeszsegugyelet-nagy

A természet nem csak a felfázás kezdeti időszakában lehet a segítségedre, de a megelőzésben is javadra válhat.
Ha hajlamos vagy a betegségre, akkor naponta fogyassz áfonyát gyümölcslé, lekvár, gyümölcs vagy kapszula formájában, mert ennek a gyümölcsnek az antioxidáns tartalma megakadályozza az ártó baktériumok megtapadását.

Ha a hideg okozta a felfázásodat, akkor a meleggel sokat tehetsz ellene. Vesd be nagyanyáink praktikáját, a sót.
Erre a célra a parajdi sópárnát javasoljuk, amit néhány percre 50 fokon betehetsz a sütőbe, majd meleg borogatásként alkalmazhatod, mert hosszan őrzi a meleget.

A parajdi só minden szinten egészséges, fertőtlenítő, tisztító tulajdonságú, és élettani hatását tekintve is létfontosságú alapanyag, amely képes mozgósítani a szervezet védekezőmechanizmusait a gyógyulás érdekében.

Parajdi sós ülőfürdő

Felfázás gyanúja esetén csodákat tehet velünk, ha feloldunk 1 kg parajdi fürdősót egy kád (kb. 30 liter) meleg vízben, és minimum 20-25 percig ülünk benne, miközben folyamatosan melegen tartjuk a vizet. (Magas vérnyomás esetén csak mértékkel javasoljuk ezt a megoldást. Ritkán és kevesebb ideig.)

Ha néhány napon keresztül ismétled a parajdi sópárnás melegítést és a parajdi sós fürdőt, akkor hatékonyan előzheted meg a hólyaghurutot. A sós megoldáson kívül szintén természetes alternatívát kínálnak a gyógynövények , amikből ugyancsak kellemes ülőfürdő készíthető. Ezek a növények nem csak a megelőzésre alkalmasak, de hólyaghurut és hólyaggyulladás esetén az orvos által kiírt gyógykezelésnek is hatékony kiegészítői lehetnek.

Gyógynövényes ülőfürdők és borogatások felfázás ellen

Kakukkfű, menta, levendula, orvosi székfű, orvosi zsálya, kerti izsóp, ánizs, cickafarkfű – Csak néhány csodatévő gyógynövény, amit hatékonyan vethetsz be a felfázás ellen.

  • Erőteljes fertőtlenítő hatásánál fogva a kakukkfű az egyik legjobb gyulladáscsökkentő és immunerősítő növény, amit e célból alkalmazhatunk.
  • A menta és valamennyi változata érzéstelenítő, hűsítő hatással bír, valamint csökkenti a fájdalmat.
  • A levendula híres stressz-oldó tulajdonságáról, ezen kívül csökkenti a gyulladást, fertőtlenít, és kellemesebb hangulatba ringat a fürdés során kiázó illóolajaival.
  • Az orvosi székfű, vagy más néven kamilla egyike a legismertebb gyógynövényeinknek. Közismert gyulladáscsökkentő, görcsoldó hatása, így tökéletes otthoni gyógyfürdő készíthető belőle.
  • A kerti izsópot talán már kevesebben ismerik. Ez a növény antiszeptikus hatóanyagai miatt szintén nagy segítség a gyulladásokkal szemben. Sőt, mi több, a benne található flavonoidnak köszönhetően gyógyír a vesegyulladásra és a herpeszre is.
  • A hörghuruttal szembeni gyógyító listára az orvosi zsálya is felkerült méghozzá azért, mert természetes antibiotikum forrás.
  • Az ánizs is megérdemli a figyelmet, ha a felfázásról van szó, hiszen illóolaja anetolt tartalmaz, melynek biológiai hatása nagyon értékes. Egyszerre vizeletkiválasztó, fertőtlenítő, görcsoldó. Fitoösztrogén tartalmánál fogva pedig értékes a női klimax kezelésében és a férfiak prosztatamegbetegedéseinek enyhítésében is.
  • A kamillához hasonló illóolaj tartalmú cickafarkfű vizelethajtó, fájdalomcsillapító, görcsoldó és természetes fertőtlenítő szer, külsőleg is.

felfazas-ellen-egeszsegugyelet-nagy

Így fürödj a természet kincseiben hólyaghurut-gyulladás esetén

A listánkon szereplő gyógynövényekből készíts egy keveréket, amiből tegyél 5-10 evőkanállal 1,5 liter vízbe, és főzd meg, majd leszűrve add egy kádnyi vízhez az így kapott főzetet. A fürdő hőmérséklete legyen minimum 37-38 fokos, és áztasd benne magad 20-25 percig, miközben tartod a hőmérsékletét.

Ugyanebbe a főzetbe egy kisebb törölközőt is belemárthatsz borogatás céljából. Ezt helyezd az alhas területére, majd takarózz be melegen és pihenj. A relaxálás javasolt a fürdő után is.

Hagyd, hogy a gyógynövények belülről is gyógyítsanak

Hólyaghurut vagy hólyaggyulladás esetén sokat tehetsz magadért, ha segítségül hívod a vizelethajtó gyógynövényeket, amik segítenek átmosni a szervezet, gyulladásban lévő vizeletkiválasztó rendszerét.
Hatékony baktériumölő, lázcsökkentő és fertőtlenítő hatással bírnak.

A legjobb vizelethajtó növények: nyírfalevél, fekete bodza, mezei zsurló, csalánlevél, ánizs, porcsinfű, rozmaringlevél, fehér babhéj, boróka, édeskömény, aranyvesszőfű, kerekrepkény, szappanfűgyökér, petrezselyemgyökér.

A felsorolt gyógynövények alkalmazása egyéni paraméterek mentén javasolt, ezért érdemes természetgyógyász szakember segítségét kérni a személyre szabott „recepthez”.

Wavita.hu a Walmark webáruháza
Hirdetés

Nézd meg ezt is

A leégés gyógyítása gyógynövényekkel

Van, akinek munkájából vagy hobbijából kifolyólag már most is aktuális, de hamarosan többeknek is jól jöhet ez a tudás. Nézzük a gyógynövényeket, amelyek segítenek, hogy a bőr minél hamarabb regenerálódjon. Kitérünk néhány tévhitre is a leégés gyógyításával kapcsolatban.

Vélemény, hozzászólás?