A szürkehályogban szenvedő kutyáknál megfigyelték, hogy a szteroidok alkotóeleme, a lanoszterol javítani tud a szemlencse átlátszóságán.
Ez a felismerés arra enged következtetni, hogy a jelenleg csak műtéti úton orvosolható betegség, a későbbiek során talán az ember esetében is gyógyíthatóvá válik szemcseppel.
Az időskori látásromlás egyik elsődleges oka a szürkehályog, ami hatására a szemlencse szürkévé és homályossá válik, mintha egy vízzuhatagon nézne keresztül a beteg.
Jelenleg nincs mód a betegség gyógyszeres visszafordítására, illetve kialakulásának megakadályozására.
A Nature folyóiratban közé tett tanulmány szerint, amit kínai és amerikai kutatók tettek közé, a lanoszterol csökkenti a szemlencsében keletkező homályt, azáltal, hogy elpusztítja az azt okozó fehérjéket.
Öreg kutyákon és nyulakon került tesztelésre a lanoszterol tartalmú szemcsepp, ami hatására hat hét után már javuló látással számolhattak. Az emberi szervezet is termel a molekulából, azonban ahogy sok minden más, úgy szervezetünk lanoszterol termelése is csökken a korral, ami szintén elősegítheti a szürkehályog kifejlődését.
A Kaliforniai Egyetem szemészkutatója, Kang Zhang reményei szerint az első embereken végzett klinikai tesztek néhány héten belül elkezdődhetnek, és 5 éven belül már az emberek szemén jelentkező hályogosodás is orvosolható lesz szemcseppel.
Forrás: Index