A napi több órát TV előtt ülő, vagy internetezéssel töltő személyek között nagyobb arányban alakul ki depresszió, mint az internetet és televíziót csak alkalomszerűen és céltudatosan használó társaik között.
Elsősorban az „y” (a számítógéppel egy időben felnövő nemzedék, akik a technika nélkül már el sem tudják képzelni az életüket) és „z”(számukra a digitális világ mindennapjaik természetes része) generáció szülötteit érintheti a probléma.
A játékfüggőség nagyobb arányban érinti a férfiakat, míg a közösségi hálók gyakran fiatal lányokat sodornak veszélybe, akik önbizalom növelő szerként használják a különböző oldalakat.
Mások életének folyamatos nyomon követése, saját magánéletük nyilvánossá tétele akaratlanul is irigység és egy verseny kialakulásához vezet, amelynek célja, hogy mások szemében a legérdekesebb, legirigyeltebb életet éljék.
Ezek a téves megítélések (mivel a közösségi oldalakon mindenki a legjobb oldalát mutatja) hamis képeket alakítanak ki egymásról és saját magukról, amely szintén depresszióhoz vezethet.
Azok, akik mindennapi ügyeik (például bevásárlás, számlabefizetés stb.) gyorsabb intézéséhez használják az internetet, a közösségi oldalakat pedig barátaikkal való kapcsolattartásra, sokkal kisebb arányban vannak kitéve a függőség vagy a depresszió veszélyének.
A televízió napjainkban alapvető háztartásbeli cikk. A televízió függőség a rossz szokások egyike lehet, amely komolyabb egészségügyi károkat is okozhat. A folyamatos TV-zés, mint a kikapcsolódás és a megnyugvás eszköze hasonló okok miatt alakulhat ki, mint az internetfüggőség. Menekülés a mindennapi stressz elől, az egyedüllét elől.
A magányérzet kialakulását a TV-függőség is erősíti, hiszen csak ideig-óráig tartó kiszakadást jelent, amely időt tölthetnénk a barátainkkal, családunkkal is.
A televízió-függőség egyik alappillére lehet a sorozatfüggőség. Egyre több az évadokra bontott folytatásos sorozat, amelyeknél egy rész kihagyása is komoly lemaradást jelenthet. A főbb szereplőkkel ebben az esetben azonosulunk és átéljük érzelmeiket is.
A túlzott televíziózás nem csak a depresszió veszélyét hordozza magában, hanem a túlsúly és ezzel együtt a diabétesz kialakulását is.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy ezeknek a feltételezéseknek egyértelművé tételéhez még további kutatásokra van szükség, valamint depresszióhoz főleg azoknál a személyeknél vezetnek az említett tényezők, akik egyébként is hajlamosabbak a betegség kialakulására.
Ha magunkon vagy családtagjaink egyikén, barátaink valamelyikén azt vesszük észre, hogy inkább tölti idejét egy műszaki cikk társaságában, mint a mi társaságunkban, próbáljuk felhívni figyelmét a problémára, a következményekre és biztosítani őt támogatásunkról. Ezek a függőségek szerencsére jól kezelhetők.