Ha odafigyelsz, akkor pontosabb képet kaphatsz saját egészségi állapotodról. Korábbi cikkünket további 6 döbbenetes dologgal egészítjük ki, amire a bőröd, a tested figyelmeztethet.
1. Ritkuló, hulló haj
A hajhullás a kopaszodás elsődleges oka, férfiaknál és nőknél egyaránt. Általában hormonális és genetikai jellegű. Esetenként okozhatja góc-, vagy pajzsmirigybetegség, tápanyaghiány is.
Ha foltokban hullik a szőr a testről és a fejbőrről, az olyan autoimmun probléma jele lehet, ami genetikailag meghatározott.
Drámai és hirtelen hajhullást gyakran okozhatja a szülés, súlyos pszichés stressz, magas láz, fertőzés vagy súlyos betegség is. Utóbbi esetekben 3 hónap múlva megindul a hajnövekedés.
2. Hámló fejbőr
A viszkető, hámló fejbőr hátterében seborrhoeás dermatitis állhat. Makacs korpásodás, hámló foltok és piros bőr jellemzi. Ha a fejbőr nagyon pikkelyes és irritált, akkor lehet psoriasisban szenvedsz. A psoriasis, krónikus gyulladásos bőrbetegség. Ez belső szervi problémára is utalhat, úgyhogy mindenképpen fordulj vele orvoshoz.
3. A száraz, cserepes ajkak
Annak ellenére, hogy a száraz ajkak leggyakoribb oka az időjárás és a gyakori ajak-nyalás, a probléma allergiára is figyelmeztethet.
Okozhatja a rúzs vagy fogkrém is. Ha konkrét bőrpír, hámlás jelentkezik, vagy a sarkokban is kisebesedik a száj, akkor lehet egy könnyen kezelhető gombás fertőzés is a háttérben, amely néha vitaminhiány vagy krónikus betegség következtében alakul ki.
4. Körömelváltozások
A körmök elszíneződése, sötét foltok megjelenése, változások a köröm formájában vitaminhiányra is utalhatnak, de akár a lupus nevű májbetegség tünetei is lehetnek. Járj utána!
5. Véraláfutás
A gyakori tisztázatlan eredetű véraláfutások vagy zúzódások, amelyek nem gyógyulnak, utalhatnak vérzési rendellenességre. De korral könnyebben jelentkeznek, mert a hajszálerek a felszínhez közelebb kerülnek a bőr elvékonyodása következtében. Az olyan gyógyszerek, mint a vérhígító is, hozzájárulhatnak a zúzódások kialakulásához. Ha tisztázatlan eredetű véraláfutás vagy új zúzódások jelennek meg rajtad egy gyógyszer szedése után, fordulj orvoshoz.
6. Nem vagy lassan gyógyuló seb
Ha a vágás vagy seb lassan gyógyulnak, ez egy esetleges bőrfertőzés jele lehet. A lassú sebgyógyulás egyéb okai közé tartozik a bőrrák, a véralvadási rendellenességek vagy a cukorbetegség is. Mindenképpen keresd fel vele az orvost!
Ha az említett tünetek bármelyikét észleled magadon, ne késlekedj. Fordulj szakorvoshoz, mert ezáltal komolyabb problémákat is megelőzhetsz!
Forrás: besthealthmag.ca