Elsőként egy melanomás beteg kaphatta meg a BioNTech rák elleni, kísérleti vakcináját. A BNT111-et a vizsgálat során egy immunológiai szerrel, a Libtayoval kombinálták.
120 résztvevőt vonnak be a tesztelésbe
A tájékoztatás alapján a BNT111-01 vizsgálatot a BioNTech a Regeneronnal együttműködve végzi, azt már Spanyolország, Németország, Olaszország és Lengyelország is jóváhagyta.
Vizsgálják majd, hogy hogyan működik a két szer együtt, továbbá, hogy mennyire hatékonyak és biztonságosak. Külön-külön, és együtt is minősítik majd az alkalmazott hatóanyagokat.
„Célunk, hogy kihasználjuk az immunrendszer erejét a rák és a fertőző betegségek ellen. Sikerült demonstrálnunk az mRNS vakcinákban rejlő lehetőségeket a COVID-19 kezelésében. Nem szabad elfelejtenünk, hogy a rák globális egészségügyi fenyegetés, még a jelenlegi világjárványnál is rosszabb”
– mondta Özlem Türeci, a BioNTech társalapítója.
Komoly áttörést hozhat a rákgyógyításban
Az mRNS-alapú oltások az elképzelések szerint a könnyen alakíthatóságuknak köszönhetően a daganatos megbetegedések ellen is használhatóak, akár személyre szabott rákvakcinák formájában is.
A rákos megbetegedések, és a koronavírus által okozott betegség elvileg távol állnak egymástól, de a módszer, hogy a vakcinában bejuttatott hírvivő RNS segítségével tanítják meg az immunrendszert a védekezésre, elméletileg működhet, ahogy más, jelenleg még gyógyíthatatlan betegségnél is.
A BioNTech ebben az évben még két további programot tervez indítani kísérleti mRNS-vakcináival, és törekszenek rá, hogy az onkológiai termékcsaládját minél gyorsabban kifejlessze. A következő 5 évre pedig az a tervük, hogy további vakcinákat juttassanak el a klinikai fejlesztés késői szakaszába, és mihamarabb használhatóak legyenek ezek az oltóanyagok.