Hazánkban viszonylag ritka a klasszikus hőguta, viszont bizonyos tényezők fennállása növeli a kialakulásának a rizikóját.
Fokozottan veszélyeztetettek:
- idősek,
- súlyos generalizált érelmeszesedésben, érszűkületben szenvedők,
- vízhajtó gyógyszereket használók,
- olyanok akiknek a folyadékháztartása könnyen felborul,
- cukorbetegek,
- alkoholisták,
- a súlyos, előrehaladott sclerodermás betegek,
- az autonóm idegrendszerre ható gyógyszereket használók,
- hőségben nehéz fizikai munkát végzők,
- szabadban dolgozók,
- sportolók.
A hőguta 3 jellegzetes tünete:
- az izzadás hiánya
- a test maghőmérsékletének progresszív és nagymértékű emelkedése
- eszméletvesztés
A hőguta tünete lehet még:
- fejfájás,
- szédülés,
- hányinger és hányás,
- a koncentrációs zavar,
- bódulat után kábultsági állapot.
A hőguta első stádiumában a bőr kipirul, szárazzá, és forró tapintásúvá válik, a második stádiumban viszont, a bőr már sápadt, kékes-lilás elszíneződésű, hűvös, plusz megemelkedik a pulzus, rendezetlenné válik a szívműködés. Ezek már a keringési elégtelenséget jelzik.
Veszélyes, jobb elkerülni!
Fontos, hogy a hőguta halálos kimenetelű kezelés nélkül, és kezelve is olyan maradványtünetek alakulhatnak ki, mint az agykárosodás miatti izomgyengeség, a gondolkodás zavara, szív-, máj-, vese- és tüdőkárosodás.
Teendők
Amennyiben felmerül a hőguta gyanúja, azonnal mentőt kell hívni. A mentők kiérkezéséig, először a kiváltó okokat kell minél hamarabb megszüntetni, lehetőleg hűvös helyre vinni az érintettet, majd rendkívül fontos a test hűtése, hűtőborogatás alkalmazása, ezzel párhuzamosan szükséges a bőr masszázsa. Ha eszméletnél van akkor hideg folyadékkal, lehetőleg vízzel kell megitatni. Szükség esetén meg kell kezdeni az újraélesztést, az újraélesztés ABC-jének megfelelően: A – átjárható légutak biztosítása, B – befúvásos lélegeztetés, C – cirkuláció, azaz a keringés helyreállítása szívmasszázzsal. A mentők által kórházba szállított páciens kezelése az intenzív osztályon történik.
Forrás: webbeteg.hu