Az Egészségügyi Világszervezet által felügyelt Solidarity PLUS program új szakaszába lépett. 52 ország, 600 klinika, és több ezer kutatóorvos vesz részt benne, nem volt még ekkora összefogás a COVID-19 elleni kutatásokban.
A három gyógyszer az artezunat, imatinib, és infliximab. Egy nemzetközi, független testület választotta ki őket abból a célból, hogy csökkentsék a halálozás kockázatát a már kórházba került COVID-betegeknél. Ezeket a gyógyszereket már eddig is használták, csak nem a koronavírus ellen.
Az artezunátot a súlyos malária kezelésére, az imatinibet bizonyos ráktípusokra, az infliximabot pedig olyan autoimmun betegségekre, mint amilyen a Crohn betegség vagy a reumás ízületi gyulladás.
A gyógyszereket a gyártóik ajánlották fel ingyen a kutatásra. A Solidarity PLUS kutatás a WHO tagállamai között az eddigi legnagyobb együttműködés. Úgy számolnak, hogy a jelenlegi tempó mellett 2022 elejére több mint 300 millió fertőzött lehet a világon.
Az új gyógyszerek kipróbálásával egyrészt csökkenteni szeretnék a halálozások számát, másrészt csökkenteni a kórházban ápoltak számát, haramdrészt lerövidíteni a kórházi ápolás időtartamát.
A WHO tavaly indította el a Szolidaritás Kísérletet, amelynek során négy gyógyszert próbáltak ki korábban, és kimutatták, hogy a remdesivir, hidroxiklorokin, lopinavir és interferon hatástalan a koronavírus kezelésében.
Forrás: WHO