Mítosz 1: A hideg levegő megbetegít
Attól, hogy hűvösebb a levegő, amit belélegzünk, nem leszünk automatikusan betegek. Ugyanakkor, ha megfázva tartózkodunk a hidegben, az fokozhatja a betegségünket. Betegek a levegőben lévő vírusoktól és baktériumoktól leszünk, nem önmagában a hideg levegőtől.
Mítosz 2: Felejtsd el az edzést hidegben
A futás télen se egészségtelen, mindössze jobban fel kell öltöznünk hozzá. Ráadásul kutatások igazolják, miszerint hideg időben több kalóriát éget el a szervezetünk sportolás közben, mert külön kalória megy el arra is, hogy a testünk felmelegítse magát. Depresszió ellen is szuper önvédelem egy kis futás vagy séta a szabadban.
Mítosz 3: Télen az allergia eltűnik
A nátha tipikus tünetei, az orrdugulás, torokfájás, orrfolyás mögött a téli szezonban is állhat allergia. Akár kültéri, akár beltéri allergiáról van szó, minden ötödik ember küzd valamilyen intoleranciával a kutatások szerint. Télen ráadásul a fűtésszezonban a beltéri allergia tünetei még fokozódhatnak is. Tíz napnál tovább tartó szimptómák esetén érdemes allergológushoz fordulni.
Mítosz 4: A fejünkön keresztül távozik a legtöbb hő
Egy 1950-es években végzett sarkvidéki kutatás szerint a fejünkön távozik a legtöbb hő, a probléma ezzel a megállapítással az, hogy a projekt során teljesen felöltözött önkénteseket vizsgáltak, akik sapka nélkül tartózkodtak a hidegben. Esetükben természetes volt, hogy a szabadon hagyott fejtetőn távozott belőlük a legtöbb hő. Ugyanakkor mára világossá vált, hogy a kezünkön veszítünk sok hőt, ha kesztyű nélkül vagyunk kint a hidegben.
Mítosz 5: Az alkohol felmelegít
Bár az alkoholtól valóban melegünk lehet, mert a vér a belső szerveink felől a bőrünk felé vándorol, az arcunk kipirul, ugyanakkor ez azzal társul, hogy a testhőmérsékletünk egy-egy korty után lecsökken. Ráadásul az alkoholfogyasztás a reszketés ingerét csökkenti, ami pedig szuper önvédelmi hőtermelő mechanizmusunk.
Forrás: Wellandfit