A táplálkozás egészségünk alapja, általa jut a szervezetünk fontos tápanyagokhoz, vitaminokhoz, ásványianyagokhoz, ezért nem mindegy mit, miből és mennyit eszünk. A sokszor hangsúlyozott kiegyensúlyozott és változatos étrend az egyik legjobb megoldás, amivel a mindennapok során támogathatjuk a szervezetünk, immunrendszerünk munkáját.
Mit tesz a kiegyensúlyozott és változatos étrend az egészségünkkel
- Biztosítja a szükséges energiaszintet.
- Normál értékhatárok között tartja a vércukorszintet.
- Támogatja az immunrendszert, a szív-és érrendszert.
- Jótékonyan hat az emésztőrendszer megfelelő működésére.
Ezek miatt aggódhatunk, ha nem figyelünk oda az egészséges táplálkozásra
Nem újdonság, hogy a feldolgozott élelmiszerek, túlzásba vitt zsír- és cukorfogyasztás esetén, előbb-utóbb túlsúllyal számolhatunk, ami önmagában is komoly egészségügyi kockázatokkal járhat. Egy viszonylag friss, 2021-es felmérés szerint a 4 és 10 év közötti gyerekek közel negyede küzd túlsúlyproblémákkal hazánkban. Ennek okai elsősorban a kevesebb tejtermék, zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű pékáruk fogyasztásában, és ezzel egyidőben a sok zsír- és sóbevitelben keresendő.
Ugyanakkor a nem megfelelő táplálkozás hátulütője nem csak a súlyfelesleg lehet, de a tápanyagban szegény, egyoldalú étrend még a túlsúly ellenére is alultápláltságot okoz. Az állandó fáradtságérzet, a különböző hiánybetegségek, a fizikai, lelki és mentális gyengélkedés mind-mind visszavezethetők erre. A helytelen táplálkozás hatására fokozódik a krónikus betegségek, és az ezekből eredő elhalálozás rizikója. Néhány tanulmány arról is beszámol, hogy a szívbetegségekből adódó halálesetek kétharmada a helytelen táplálkozás számlájára írható. Ezek alapján elmondható, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozásra fókuszáló életmódváltás valóban életmentő lehet.
Gyakori táplálkozási hibák
Túl sok só: A túl sok sófogyasztás már rövidtávon is negatív hatással bír az egészségi állapotunkra, hatására a szervezetünk vizet tart vissza, átmenetileg megemeli a vérnyomást és fokozza a szomjúságérzetet. Hosszú távon ennél is rosszabb hatásokkal számolhatunk, ha sósan étkezünk, kockáztatjuk a magasvérnyomás betegség kialakulását és a szívproblémák, valamint a gyomorrák kialakulásának kockázatát.
Így csökkentheted a kockázatokat: Kerüld a gyors ételeket, a feldolgozott élelmiszereket, a kész mártásokat és szószokat, az előre fűszerezett zöldségeket és húsokat, illetve mellőzd a sótartalmú fűszerkeverékek alkalmazását. Ha időnként sósabban étkezel, fogyassz mellé bőségesen folyadékot és káliumtartalmú ételeket.
Túl sok a cukor: A cukorbetegség szintén élvonalbeli kór napjainkban, ahogy ez a betegség egyre gyakrabban áll a végstádiumú veseelégtelenség hátterében is. A napi cukorfogyasztás kontrollálása nagyon fontos, ennek hiányában kockáztatjuk a szívbetegséget, a magas vérnyomást, az inzulinrezisztenciát, a 2-es típusú cukorbetegséget. Azt is jó tudni, hogy a túlzásba vitt cukorfogyasztás olyan gyulladásos folyamatokat támogathat a szervezetben, ami a különböző rákos megbetegedések alapja. Ezenkívül nem alkoholos zsírmájhoz, depresszióhoz, vesebetegséghez, köszvényhez, kognitív hanyatláshoz, gyorsabb öregedéshez vezethet.
Így csökkentheted a kockázatokat: A dietetikus ajánlások tükrében az egészséges táplálkozás keretében a hozzáadott cukrokból származó kalóriák a napi kalóriabevitel maximum 10 százalékát tehetik ki, ennek ellenére ez az arány sokaknál a 20 százalékot is súrolja.
Figyelem! Ha étkezést követően 1 órával dekoncentráltnak, fáradtnak, és rövid időn belül újra éhesnek érzed magad, az annak a jele, hogy túlzásba vitted a cukorfogyasztást.
Amikor ajánlott orvoshoz fordulnunk
Ha fokozott szomjúság, éhségérzet tör ránk, ami gyakori vizelési ingerrel, végtagzsibbadással, – bizsergéssel, kimerültséggel társul, a látásunk elhomályosul, a sebeink a szokásosnál lassabb ütemben gyógyulnak, akkor ajánlott felkeresnünk az orvost. Az említett tünetek magas vércukorszintet jeleznek.
A túlsúlyos, elhízott embereknek, várandósoknak, inzulinrezisztenciával diagnosztizáltaknak és diabéteszes betegeknek a vércukor- és inzulinértékek rendszeres laboratóriumi vizsgálata különösen ajánlott. Szintén javasolt a vérzsírszint, a vesefunkciók, a májenzimek működésének, az ionháztartás állapotának és a gyulladásos folyamatokról árulkodó paramétereknek a rendszeres ellenőrzése is. A vizsgálatok eredményei egyértelműen figyelmeztethetnek a nem megfelelő táplálkozás következtében kialakuló egészségügyi problémák kockázatára, illetve fennállására.
Forrás: Házipatika