Semmi szélsőség, semmi tiltás: Milyen az igazán egészséges étrend?

Hazánkban az egészséges életmódot élők még mindig jóval kevesebben vannak azoknál, akik nem törekszenek erre, holott az egészséget választani minden nap, nem is olyan nehéz feladat. A hazai konyha se nem zsírszegény, se nem sószegény, utóbbi fogyasztása esetében top helyet foglalunk el Európában. Alapvetően az olyan ételeink okozzák a problémát, amik zsír- és sótartalma magas. Ilyen például a töltött káposzta, a rántott hús stb.

Jó tudni, hogy az igazán egészséges étrendet nem a tiltások határozzák meg. Az egészséges életmódra törekvés nem azt jelenti, hogy bármiről le kellene mondanunk, csupán a mennyiségeket kell újra gondolnunk. Megmutatjuk, hogyan mondhatsz búcsút a tiltólistáknak, a szélsőséges fogyókúráknak, amik az egészséges mindennapok helyett leginkább csak hiánybetegségekhez vezetnek.

Először is felejtsd el azt a tévutat, ami szerint a nagyon egészséges ételeket mértéktelenül, az egészségteleneket pedig egyáltalán nem fogyaszthatjuk. Törekedj az egyensúlyra és a változatosságra az étrendedben is.

A hagyományos magyar fogásokat is elkészítheted szervezetkímélőbb praktikákkal, ha a fehér liszt helyett teljes kiőrlésűt, a zsíros hús helyett sovány húsokat, a rizsből fehér helyett barnát választasz.

Okostányér: Mit pakoljunk a tányérunkra?

A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége dolgozta ki az úgynevezett Okostányér táplálkozási ajánlást. Eszerint a tányérunkra kerülő étel fele zöldség, illetve gyümölcs legyen, 30 százalék gabonafélékből származzon, 20 százalék pedig az állati fehérjéből (hús, tejtermék, tojás) kerüljön ki. A napi minimum nyolc pohár víz fogyasztására is felhívják a figyelmet, valamint a lehető legkevesebb cukor, só és zsír fogyasztására.

Szuper megoldás: A mediterrán étrend

A spanyolok és olaszok étrendjének egészségre gyakorolt hatását kutatások is igazolják. A mediterrán konyha extra szűz olívaolajjal és csonthéjas magvakkal egészül ki. Ezeknek a jellemző összetevőknek, friss kiegészítőknek hála kisebb kockázattal számolhatnak a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásával.

A mediterrán étrend elsajátítása nem jár különösebb megerőltetéssel, arra érdemes odafigyelni, hogy a főétkezések három alapelem köré csoportosulnak, úgy mint: a gabonafélék, zöldség és gyümölcs, valamint tejtermékek. Az étrendhez ezen kívül még napi 1,5-2 liter víz fogyasztása tartozik.

Zsír helyett olívaolaj, a minőségi állati fehérjék pedig elsősorban a halakból, sovány húsokból, tojásból származnak. Ez az étrend nem tilt semmit, de bizonyos ételcsoportok fogyasztását mérsékli, ilyenek a cukor, édességek, sütemények vagy a cukrozott italok.

Ezeket tedd a kosaradba a mediterrán étrend követéséhez

  • Hal, zsírszegény hús, tej, tojás, joghurt, kefír, sajt, tenger gyümölcsei;
  • durum tészta, basmati rizs, teljes kiőrlésű pékáruk;
  • hüvelyesek: lencse, bab, zöldbab
  • zöldségek: cékla, brokkoli, karfiol, répa, saláta, paprika, paradicsom stb.
  • gyümölcsök: bogyós gyümölcsök, citrusfélék;

Forrás: Nlc

Wavita.hu a Walmark webáruháza
Hirdetés

Nézd meg ezt is

Csak heti 2 óra az egészségért

Mozogni sem kell hozzá, és csak heti 2 óra, mégis nagyon sokat számít az egészségünk szempontjából. Heti két óra természetben eltöltött idővel sokat tehetünk az egészségünkért, derült ki az Exeteri Egyetem kutatási eredményeiből.

Vélemény, hozzászólás?