Az adatok szerint 0,9 évvel csökkent, 81,3-ról 80,4 évre esett vissza 2020-ban a születéskor várható élettartam az Európai Unióban. A nem túl nagy, mégis visszaesésként fellépő élettartam-csökkenést összefüggésbe hozzák a Covid miatt megugrott halálozási aránnyal- közölte az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) 2022. április 27-én.
Olvass tovább »Lábalj ki kiabálással: Wellness üvöltés az idegeknek
Szakértők szerint az egyik leghatékonyabb stressz-levezető, frusztráció-oldó megoldás az üvöltés. Sokunkkal előfordult már, hogy úgy összecsaptak a fejünk fölött a mindennapok hullámai, hogy legszívesebben teli torokból üvöltöttünk vagy sikítottunk volna egyet. Nem véletlenül, hiszen a belső feszültségünk ilyen módon történő kihangosítása hihetetlen feloldó hatással bír, mindaddig, amíg nem mások ellen irányul.
Olvass tovább »Ne ess pánikba: A hajhullás okai a covid-fertőzés után
Sokan sokfélét tapasztalhatnak a koronavírusfertőzést követően. Vannak, akik hajhullásról is beszámolnak. A jelenség többeket érintett, olyannyira, hogy még az Amerikai Bőrgyógyászati Akadémia is foglalkozott ezzel a témával.
Olvass tovább »Megvan a koronavírus Achilles-sarka?
A gyulladásos immunválaszt okozó légúti vírusok (RSV) gyenge pontja egy vírusfehérje, és a Washington Állami Egyetem friss kutatásából úgy tűnik, a koronavírusé is ugyanez lehet.
Olvass tovább »Omikron hírek: Villámgyors, kevésbé súlyos, de veszélyes
Az omikron variánsa kevésbé támadja a tüdőt, mint a koronavírus korábbi változatai, derült ki egy brit kutatásból. A látszólag kedvezőbb tulajdonságai ellenére azért veszélyes, mert már ez is okozta emberek halálát. Úgy tűnik, hogy függetlenül az első két vakcina típusától a Moderna emlékeztető oltása növeli leghatékonyabban az oltottak antitestek szintjét.
Olvass tovább »Gyermekorvosok figyelmeztetnek: egyszerre támad sokféle vírus!
A koronavírus pandémia teljesen megváltoztatta a vírusos megbetegedések szezonalitását. A korlátozó intézkedések feloldása számtalan vírus egyidejű megjelenését eredményezte, ez okozhatja, hogy egy gyermek az egyik betegségből felgyógyulva rögtön egy másik fertőzést is elkap
Olvass tovább »A Pfizer COVID-19 elleni tablettája megvéd a betegség súlyossá válásától
A Pfizer COVID-19 elleni tablettája megvéd a betegség súlyossá válásától (még az Omikrontól is). A Pfizer ma kiadott közleménye alapján, a laboratóriumi vizsgálatok során a koronavírus elleni tablettájuk hatékony az omikron-variánssal szemben is.
Olvass tovább »Omikron tünetek: miben tér el az eddigiektől
Az egyre jobban terjedő, egyre több országban megjelenő koronavírus variáns az omikron, egyenlőre úgy tűnik nem okoz az eddigi változatoknál súlyosabb megbetegedést, ám nem árt óvatosnak lenni. A tüneteit nehéz felismerni, mert egyrészt kicsit eltérnek az eddigi, például a delta-variáns jellemző tüneteitől, másrészt mert a sima náthához hasonlítanak.
Olvass tovább »Egyszerűen kihalt a delta variáns Japánban?
A SARS-CoV-2 vírus delta variánsa Japánban annyi mutáción mehetett keresztül, hogy meghibásodhatott, ez pedig a kihalását okozhatta.
Olvass tovább »A koronavírus és a trombózis
Egy friss felmérés arra a nem meglepő eredményre jutott, hogy a koronavírus pandémia miatt az emberek nagy része kevesebbet mozog, és jelentősen többet stresszel. Az érdekes az benne, hogy sokan nincsenek tisztába vele, hogy a vírushoz hasonlóan ez is óriási veszélyt jelenthet. Dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa ismerteti, miért veszélyes a trombózis szempontjából.
Olvass tovább »Itt vannak a Covid elleni tabletták
Nagy-Britanniában jóváhagyást kapott az első, szájon át szedhető koronavírus elleni gyógyszer. A molnupiravir tablettát a Merck, a Sharp és Dohme (MSD), és a Ridgeback Biotherapeutics közreműködésével készítették.
Olvass tovább »COVID-19: még nagyobb veszélyben a dohányzók
A koronavírus fertőzéssel kórházba kerülők közül a dohányzók állapota többnyire jelentősen rosszabb, mint azoké, akik nem élnek ezzel a káros szenvedélyekkel.
Olvass tovább »Koronavírus ellen antidepresszánssal?
A magas kockázatú koronavírus betegeknél egy olcsó a depresszió kezelésére használt gyógyszer a harmadával csökkentette a hosszú kórházi kezelés kockázatát.
Olvass tovább »A koronavírus miatt kihalt egy nagy influenzavírus-törzs?
A koronavírus pandémia feltartóztatására bevezetett korlátozások a 2020-21-es influenza szezont eltörölték, sőt olyan kevés eset volt, hogy tudósok azt feltételezik, hogy ki is halhatott az egyik nagy influenzatörzs, mert nem volt ember, akit megfertőzzön.
Olvass tovább »Nem egy denevérharapásból lesz a pandémia
Sokan gondolják azt, hogy a világjárvány úgy indul, hogy megharap valakit egy olyan denevér, amely hordozza a SARS-CoV-2 vírus. Jó tudni, hogy sok egymáshoz hasonló vírusvariáns lehet egyetlen állatban is, ám a zoonótikus vírusok esetében ezeknek rendszerint először egy másik közvetítőre kell ugraniuk, majd rengeteg számukra ideális feltételnek kell teljesülni, hogy állatról emberre, majd emberről emberre tudjanak terjedni.
Olvass tovább »Kész az első otthon szedhető koronavírus elleni tabletta
A Merck gyógyszeripari óriásvállalat gyógyszere eredményesen csökkenti a kórházba kerülés valószínűségét a koronavírus-fertőzés következtében.
Olvass tovább »Tisztul a kép a 3. oltás körül
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) javasolja a koronavírus elleni emlékeztető oltást a BioNTech-Pfizer gyógyszergyárak Comirnaty nevű vakcinájából, és a Moderna gyógyszercég Spikevax nevű vakcinájából.
Olvass tovább »Sokkal nagyobb a vérrögképződés kockázata a Covid fertőzés után, mint az oltás után
A Covid-19-et okozó vírussal való fertőzés után az életveszélyes vérrögök kialakulásának esélye messze meghaladja az AstraZeneca és a Pfizer vakcinák okozta esetleges mellékhatásokat a legnagyobb ilyen jellegű tanulmány szerint. Prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistájának véleménye a témában.
Olvass tovább »Lehet esély a koronavírus teljes kiirtására?
Annak ellenére, hogy egyre több szakértő hangoztatta azt, hogy az emberiségnek meg kell tanulnia együtt élnie a SARS-CoV-2-vel, egy friss tanulmány alapján ugyanakkor lehet esély a kórokozó teljes kiszorítására.
Olvass tovább »COVID-19: kiemelkedő antitestválasz a gyerekeknél
Egy friss kutatás szerint a tünetmentesen megfertőződött gyerekeknél is kiemelkedő antitestválaszt mértek.
Olvass tovább »Koronavírus: Extrém alacsony az esély a gyerekek súlyos megbetegedésére
Brit tudósok szerint: “Extrém alacsony” az esélye annak, hogy egy gyermek súlyosan megbetegedjen vagy belehaljon a koronavírus-fertőzésbe.
Olvass tovább »Maradandó agykárosodást okozhat a Covid?
Egy friss brit tanulmány szerint a koronavírus fertőzésnek egyik súlyos, és hosszú távú következménye lehet az agy bizonyos részein a szövetek károsodása, elhalása, ebből adódóan az érintettek szaglásának, és az ízlelésének az elvesztése.
Olvass tovább »Monitoroz a WHO: Így terjed a Lambda variáns
Speciális megfigyelés alatt tartja az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a koronavírus eddig főként Latin-Amerikában megjelent, lambda elnevezésű változatát. Az ENSZ egészségügyi szervezete szerint ezt a változatot eddig 29 országban azonosították.
Olvass tovább »Átestél a Covidon? Erről jobb, ha tudsz
A koronavírus-fertőzésen átesettek csaknem negyedénél jelentkeztek új egészségügyi problémák egy nagyszabású amerikai vizsgálat szerint, amelyben mintegy kétmillió olyan ember egészségbiztosítási adatait elemezték, akik az elmúlt évben elkapták a betegséget.
Olvass tovább »Az alábbi hosszú-covid tünetekkel fordulj orvoshoz
A koronavírus fertőzésen átesettek 10%-a küzd a elhúzódó panaszokkal, köztük olyanok is akik tünetmentesen, vagy enyhe tünetekkel estek át rajta. A a koronavírus főleg a tüdőt fenyegeti, ám a metabolikus, a kardiovaszkuláris, a mozgásszervi és a neurológiai komplikációkkal is számolni kell. Mutatjuk, melyek azok a hosszú-COVID tünetek, amikre fokozottan figyelni kell.
Olvass tovább »Felemás hírek az indiai variánsról
A Delta variáns jelenlegi tudásunk szerint, körülbelül 40%-kal fertőzőbb a többi koronavírus változatoknál - jelezte a brit kormány készenléti helyzetekben működő tudományos tanácsadó testülete (SAGE). Tapasztalatuk szerint a fertőzöttek száma enyhén emelkedett ugyan, ám a jó hír az, hogy a kórházi kezelésre szoruló súlyos betegek száma nem növekedett.
Olvass tovább »20%-kal nagyobb veszélyben a soványak
Az elhízás egészségügyi kockázatairól nagyon sokat hallunk, az alultápláltság veszélyeiről szinte alig. Pedig az alultáplált belgyógyászati betegeknél – egy friss svájci kutatás szerint – 20%-kal csökkenthető a halálozási arány táplálkozásterápiával. A súlyos szövődményekkel kórházban kezelt COVID-os betegeknél például hatalmas jelentősége van a szakértő táplálásnak, gondoljunk csak a hetekig lélegeztetőgépen lévő, …
Olvass tovább »