Reggel beülünk az autóba, vagy valamelyik tömegközlekedési járműbe, hogy aztán 8-10 órát ülhessünk az irodában a számítógépünk előtt, majd este leülünk a televízió elé még néhány órára. Az egyre nagyobb teret hódító home office szintén nem kedvez a mozgásigényünknek. Ha így belegondolunk, gyakorlatilag egész nap ülünk, mielőtt lefeküdnénk. A testünk és az izmaink ennél többre hivatottak.
Olvass tovább »Nem kedv kérdése
A major depresszió százezrek életét keseríti meg Magyarországon is. A most megjelent Közpolitikai Összegző Tanulmányból azt is megtudhatjuk mekkora többletterhet ró a társadalomra. A tanulmány elkészítésében számos szakember és szervezet vett részt a Magyar Pszichiátriai Társaság szakmai vezetésével. A depresszióval összefüggő társadalmi-anyagi teher 362 milliárd forint, ami nagyobb, mint a hipertónia, asztma, rheumatoid arthritisz és az oszteoporózis miatti kiadások összesen.
Olvass tovább »Testromboló lélek, avagy lelki problémák és testi tünetek
Annak próbáltunk utána járni, hogyan betegítheti meg a lélek a testet, milyen betegségek kialakulásában van szerepe a pszichés zavaroknak, hogyan válhat egy lelki beteg teste is beteggé.
Olvass tovább »A leginkább veszélyeztetett korosztály: álmatlanság, mint rizikófaktor
A krónikus álmatlanság, más néven inszomnia a rendelkezésre álló adatok szerint hazánk lakosságának több mint 9 százalékát érinti. Ez az információ nem csak azért elkeserítő, mert sokakat érint, de egészségügyi következményei is súlyosak mind a fiatalabb, mind az idősebb korosztály esetében.
Olvass tovább »Gyógyszerek helyett zene? – A zeneterápia ereje
Orvosok, kutatók évek óta foglalkoznak a zene emberi szervezetre gyakorolt jótékony hatásaival. Töretlenül hisznek gyógyerejében, amelyre egyelőre nincsenek konkrét, elismert tudományos bizonyítékok, csak tapasztalatok és anekdoták. A zene hasonlóan a kábítószerekhez, az agyban a jutalomközpontot izgatja, vagyis a dopamin neurotranszmitter felvételét stimulálja, amelynek köszönhetően fájdalomcsillapító hatással is bír. Az agy …
Olvass tovább »Döbbenetes tények a banánról
Egy gyümölcs, amelyhez egész évben könnyen hozzájuthatunk, olcsó, mindezek mellett rendkívül egészséges és tápláló. Ismerjük meg a banán jótékony hatásait. A banán, eredetét tekintve Indonéziából származik, ma már azonban több mint 100 országban termesztik. Érdekes információ, hogy a világ egyik legmagasabbra növő lágyszárú növénye, mérete akár elérheti a 100 méteres magasságot …
Olvass tovább »Lábalj ki belőle: A szakítás utáni depresszió
Szinte nincs olyan ember, aki élete során ne szenvedne végig egy szakítást se. Ilyenkor testileg, lelkileg kibillenünk az egyensúlyi állapotunkból, ami akár komoly egészségügyi problémákat is maga után vonhat. A segítség, és néhány praktika a javunkra válhat ebben az állapotban, és a gyógyulási folyamatot is felgyorsíthatja. A szakítás utáni állapot …
Olvass tovább »7 sétálási mód ami árulkodik az egészségi állapotodról
A járás természetes mozgásforma, melynek mechanikáját évezredek alatt tökéletesítette az evolúció. Egy lépés végrehajtásához az izomzatunk, az idegrendszerünk és a vázrendszerünk összehangolt munkája szükséges. Ennek a mechanizmusnak az olajozott működését olyan betegségek gátolhatják, amikről még nem is biztos, hogy tudsz.
Olvass tovább »Elképesztő érdekesség a placebo hatásról
Placebo az, ami úgy látszik, mintha valódi orvosság lenne, de nem az, a placebohatás pedig, amikor a beteg elhiszi, hogy a nála használt gyógyszer meggyógyítja, pedig annak nincs is gyógyító hatása. Sőt kiderült, hogy elhinnie sem kell, mert az álgyógyszer akkor is hatásos lehet, ha a beteg tudja, hogy nem valódi orvossággal van dolga.
Olvass tovább »Az elhízás tényleg fejben dől el?
Egyenes út az elhízáshoz, ha kövérnek látod magad. Van összefüggés a gondolataid, és a valódi testképed között. A Journal of Affective Disorders szaklapban publikált tanulmány szerint amerikai és vietnami kutatók meghökkentő kapcsolatokat fedeztek fel az elhízás, a testkép, és a depresszió között. 4175, olyan 11-17 éves tinédzsert vizsgáltak meg, akik mind depressziósok …
Olvass tovább »Mire jó a placebo hatás?
Placebo hatásnak nevezzük az olyan orvosi beavatkozást, amikor valódi hatóanyag nem kerül a szervezetbe, mindössze elhitetik a pácienssel, hogy igen. Történhet ez tabletta, injekció, bármilyen más álgyógyszer formájában, a lényeg, hogy valódi kezelés nem történik. De akkor mégis miért hasznos? Placebót kizárólag kutatási fázisok alatt használnak, aminek segítségével könnyebb megérteni, hogy …
Olvass tovább »Átestél a Covidon? Erről jobb, ha tudsz
A koronavírus-fertőzésen átesettek csaknem negyedénél jelentkeztek új egészségügyi problémák egy nagyszabású amerikai vizsgálat szerint, amelyben mintegy kétmillió olyan ember egészségbiztosítási adatait elemezték, akik az elmúlt évben elkapták a betegséget.
Olvass tovább »Depresszió: beszéljünk róla!
A WHO 2017. április 7-ét, az Egészség Világnapját a „Depresszió: beszéljünk róla!” témának dedikálta. A depresszió egy mindennapos mentális betegség, amely kezelhető, gyakran megelőzhető, ugyanakkor kezelés nélkül végzetessé válhat. A depressziós és a szorongásos megbetegedések gyakoriak a világ valamennyi táján, így Európában és Magyarországon is. Hatással van az érintett személyek …
Olvass tovább »Hogy alakul a lelki egészség 2016-ban?
Bár a magyar lakosság egészségi állapota nemzetközi összehasonlításban kedvezőtlen, azért vannak pozitív változások. Kiemelkedő nemzetközi eredményeket értek el magyar munkacsoportok, és a friss adatok szerint tovább csökkent a magyarországi öngyilkossági halálozás is. A Lelki Egészség Világnapjának bevezetését a Mentális Egészség Világszövetsége (World Federation for Mental Health) kezdeményezte 1992-ben, Magyarországon pedig …
Olvass tovább »Mégis vannak élő halottak? Egy bizarr betegség nyomában…
Léteznek élő halottak, de nem a klasszikusan elképzelt zombik formájában, hanem egy nagyon komoly és ritka mentális betegség következtében. Az áldozat abban az illúzióban él, hogy halott, és hiába szól rengeteg racionális érv a tévképzet ellen… Legkorábban már az 1700-as évek végén írtak a jelenségről, a betegség mégis Jules Cotard …
Olvass tovább »Vigyázat: Támad a szezonális depresszió
Mint diagnosztikai kategória nem létezik az őszi depresszió fogalma, az viszont jól kimutatható, hogy a napsütéses órák számának csökkenésével növekszik a betegség előfordulása, így mint egy depressziótípus, valóban számon tartott jelenség. A szezonális depresszió az őszi és téli időszakon kívül nagyon ritka. Legegyszerűbb tünete, hogy minden év ugyanazon periódusában jelentkezik. Általában …
Olvass tovább »