Sokak számára sajnos mindennapos tünet a szédülés, ami keringési problémákkal függhet össze. Ezzel a tünettel azonban még nem szoktak orvoshoz fordulni (pedig ártani, nem ártana), ezért összegyűjtöttük, hogy milyen gyógynövények segíthetnek.
Körömvirág
- Tökéletes szédülés ellen, mert a hatóanyagai az illóolajok, a béta-karotin, karotinoidok, flavonoidok, poliszacharidok, szaponin, isoquercitrin, rutin és lupeol, melyek antibakteriális, gyulladásgátló, gombaölő, és görcsoldó hatásúak. A körömvirág hatékony keringés javító, tisztító hatású, elősegíti a sebgyógyulást, de akár a gyomor-, és bélrendszeri betegségekre, májbetegségekre is ideális. Ami még a keringéssel összefüggő jó hatása, kenőcskén hatékony visszerességnél, és vénagyulladásnál is. Használata külsőleg is szebbé teszi a visszeres lábakat.
- Virágából, leveléből és szárából forrázással kell a teát elkészíteni, és nem szabad édesíteni. Napi 1-2 csésze tea csodát tehet a szervezettel, rendszeres fogyasztása vértisztító hatású.
Galagonya
- Közvetlenül befolyásolja a szívizom munkabírását, tágítja az ereket, javítja a szívizom vérellátását, és a szívösszehúzódások erősségét. A szíverősítő hatását a benne nagy mennyiségben megtalálható a flavonoidoknak (főleg a proantocianidin complexoligomereknek (PCO)) köszönhető, amelyek hatékony antioxidánsok. Tágítja a verőereket, köztük a koszorúeret is. Hatóanyagai serkentik a keringést, a szív működését, és csökkenti a vérnyomást, és a káros koleszterin szintet.
- Naponta 2-3 csészével tea formájában elfogyasztva remek a szédülésre, és a keringési betegségekre. A leveleket le kell forrázni, majd 10-15 percig állni hagyni, leszűrni, és iható is. Megelőzésre már heti 1 alkalommal is elegendő inni. Tabletta, tinktúra, por formájában is hozzá lehet jutni.
Fehér fagyöngy
- Hatóanyagai jótékonyan befolyásolják a vérkeringést, erősítik a szívműködést, a hajszálerek falát, csökkentik a pulzusszámot, és a magas vérnyomást, emiatt kiváló a szédülés ellen is. Hatóanyagai közül érdemes megemlíteni a glikoproteineket, a viscotoxint, a flavonoidokat és a lektint. Gyógyászati célra a növény leveleit és ágvégeit használjuk.
- A fagyöngyteát kizárólag hidegen készítjük el úgy, hogy egy púpozott teáskanál fagyöngyöt adunk negyed liter vízhez, ezután egy éjszakát állni kell hagyni, másnap kicsit felmelegítve, leszűrve kell fogyasztani. Szédülésre, keringési problémákra, hetente 1-3 csészével érdemes meginni belőle. Kapszula, és tinktúra formában is elérhető, viszont fontos, hogy az előírt mennyiségeket nem szabad túllépni a májunk miatt.
Cickafark
- A keringési problémákon kívül, különösen hatásos számos nőgyógyászati problémára, ezért a legtöbb hölgy már jó ismeri. A cickafark olyan hatóanyagai, mint a tannin, a flavonoidok, az alkaloidok, a kumarin, és illatanyaga, az azulén miatt rendkívül sokoldalú gyógynövény. Vértisztító, és vérképző hatású is. A szédülésen kívül migrénes roham esetén igen hatásos cickafark teát iszogatni, rendszeres fogyasztásával a gyakori fejfájás is megszűnik.
- Tea készítéséhez egy evőkanálnyi cickafarkat öntsünk fel 3 deci forró vízzel, majd 15 percig hagyjuk állni, majd leszűrés után ihatjuk is, akár édesítve is.
Gyakori szédülés esetén a gyógynövények használata mellett ajánlottak a rendszeresen végzett, nyugodt légzési gyakorlatok, illetve a szép, lassú fejkörzés is. A reggeli szédüléseknél segít, ha beleállunk egy lavór, vagy kád vádliig érő hideg vízébe.
Fontos figyelni a szervezet sóháztartására is, érdemes csökkenteni a szokásos napi sóbevitelt. A gyógynövények hatásainak vannak határai, emiatt ha nem segítenek, vagy már komolyabbak a tünetek, mindenképpen orvoshoz kell fordulni.