Akár nyáron, a melegben is elveszíthetjük a… nem, nem a fejünket, hanem a hangunkat! Cikkünkben most 4 olyan okkal ismertetünk meg, amelyektől elakadhat a szavad.
A hang elvesztésének és a rekedtségnek is a gége gyulladása a leggyakoribb oka. Ez történik akkor, ha a gégefő irritált, gyulladt állapotban van, mert ilyenkor duzzadttá válik, és megakadályozza a hangszálak szabad mozgását.
A gégegyulladás hátterében sok esetben állhat vírusfertőzés, megfázás vagy influenza. De okozhatja egy éjjel átüvöltött koncert is a nyári fesztiválok ege alatt, amikor megerőlteted a hangszalagjaidat.
Ha a rekedtség néhány hét után még mindig tart, vagy folyamatosan kiújul, akkor valami más állhat a hátterében. Az egyik opció a savas reflux betegség, amikor a gyomorsav visszajut a nyelőcsőbe, és irritálja a hangszalagokat. Ez a kór gyakran még csak gyomorégést és hányingert sem okoz. Ilyenkor fordulj orvoshoz, mert savlekötőkkel és más gyógyszerekkel segíthet a hangodon.
Egy másik lehetséges magyarázat a torokban lévő gombás fertőzés, vagy más néven szájpenész. Ez depresszió, immungyengeség, vagy komolyabb betegségekhez (pl. gégerák) társuló jelenségként előforduló probléma, ami szintén kezelhető.
Ahhoz, hogy kiderüljön, hogy „nem a cica vitte el a nyelvedet”, hanem valami más okozza a problémát, érdemes fül-orr-gégészhez fordulnod, aki pontos diagnózist adhat a „némaság” hátteréről. Így a komolyabb bajok is időben orvosolhatók, illetve kizárhatók.