A természet kincsestárában számos szuperélelmiszert találhatunk, amikkel egész évben támogathatjuk az egészségünket. Ilyen sokoldalú finomság a változatosan elkészíthető cékla is. Rendszeres fogyasztása köztudottan immuntámogató hatással bír, ráadásul segít leküzdeni a téli fáradtságot is. Idd frissen vitamindús zöldséglé formájában, edd rostban gazdag köretként vagy salátába reszelve.
- Mérsékli a vérnyomást
Egy amerikai kísérlet eredménye szerint napi 2,5 dl céklalé fogyasztása, átlagosan 10 Hgmm-el csökkenti a vérnyomást, ezért magas vérnyomással küzdők számára kifejezetten ajánlott. A zöldségben található nitrátot a szervezetünk nitritté alakítja át, ami nitrogén-monoxiddá alakul, utóbbi értágító hatású, ami révén csökken a vérnyomást és javul a keringés.
2. Támogatja a szívműködést
Azontúl, hogy a vérnyomásra gyakorolt pozitív hatása a szívnek is jó, a cékla káliumtartalma is segíti a ketyegőnk működését. A káliumhiány szédülést és szívritmuszavart okoz.
3. Teljesítmény- és állóképesség fokozó hatással bír
Kerékpárosokkal tesztelték a cékla jótékony hatásait. Az eredmények szerint a rendszeres céklafogyasztás 3%-al javította a sportolók eredményeit. Ez szintén a nitráttartalmának tudható be, aminek keringésjavító hatása révén a sejtek oxigénellátása is javul. Cukortartalma gyorsan hasznosul, ami szintén természetes „dopping” a szervezet számára.
4. Felvértez vassal
A könnyen felszívódó vasat és folsavat tartalmazó cékla fogyasztása vaspótlásra is szuper természetes megoldás. A vérképződést is támogatja, azáltal, hogy elősegíti a vörösvérsejtek regenerálódását és szaporodását.
5. Immunerősítő és fáradtságűző hatás
A cékla vitamintartalma segíti a szervezet regenerálódását, erősíti a védekezőképességét, ráadásul gyulladáscsökkentő hatásával a betegségmegelőzésben is szerepet játszik.
6. Rák elleni védelem és multivitalitás
A betacianin pigmentek, amiknek a vörös színét köszönheti a cékla, segíthetnek a máj-, a bőr- és a vastagbélrák megelőzésében. Ásványi anyagokban, nátriumban, foszforban, cinkben, mangánban, magnéziumban, vasban, kalciumban, szelénben és rézben, valamint C-vitaminban, folátban, káliumban gazdag zöldség, ami rendszeres fogyasztás mellett vitalizálja a szervezetet.
7. Zsírégető, alakformáló hatás
Magas rosttartalmánál fogva teltségérzetet okoz, segíti az emésztést, betain tartalma pedig a zsírok lebontását fokozza.
8. Megelőzhető fejlődési rendellenességek
A boldogság vitaminjaként emlegetett B9-vitamin, más néven folsav- tartalom a cékla egyik nagy erőssége. Ez a vitamin segít az olyan fejlődési rendellenességek megelőzésében, mint a nyitott gerinc, ezért minden kismamának ajánlott vitamin. A folsav mindemellett a sebgyógyulásban, a hajnövekedésben, a jó közérzetben, a stressz-feldolgozásban is fontos szerepet játszik.
+ 1. Csodákat tesz a száraz és igénybe vett bőrrel
Likopintartalmánál fogva kívülről alkalmazva fokozza a bőr rugalmasságát, antioxidánsai pedig megóvják a bőrt a szabadgyökökkel szemben. Gyulladáscsökkentő hatása jótékonyan bevethető pattanásos, mitesszeres bőrön. Alkalmazd a cékla levét arclemosóként vagy készíts belőle arcpakolást. Utóbbi esetben egy kis tejjel és kókuszolajjal keverj el két teáskanál céklalevet, és ezt a keveréket vidd fel a megtisztított arcbőrre. Tíz percig hagyd hatni, majd alaposan mosd le. Vigyázat: a cékla erős színe megfoghatja a ruhádat, ezért érdemes olyan ruhaneműben lenni a pakolás idejére, amit nem sajnálsz.