Avagy milyen cukrot érdemes fogyasztani?
Szervezetünk szükségletéhez képest rengeteg cukrot fogyasztunk, vagyis azt a mennyiséget, amit beviszünk, testünk nem tudja hasznosítani. Természetesen megpróbálja mindet megemészteni, de ehhez más értékes anyagokat von el, például kalciumot. Ennek köszönhető, hogy megjelentek az „egészségesebb” cukrok a piacon, de biztosan jobbak, mint a kristálycukor? Ha igen, miért?
- Kristálycukor: A leginkább használatos fehér cukrot, vagyis a kristálycukrot cukorrépából vagy cukornádból készítik. A felszeletelt növényt először áztatják, majd préselik, aztán mésszel megtisztítják (a szennyeződésektől és a szerves anyagoktól is), majd további tisztítási és finomítási eljárások révén elérik a szirupos formát, amelyet végül kristályosítanak.
- Barna cukor: Az egészségesebbnek vélt barna cukor készítése csak egy lépésben tér el a kristálycukorétól. A sűrítés során kinyert melasz nevű anyagot, amelynek még van valamennyi ásványi anyag tartalma, visszakeverik a finomított cukorhoz. Előfordul azonban, hogy a melasz helyett színezőanyagot használnak, így semmivel nem egészségesebb, mint a szimpla fehér cukor.
- Nádcukor: A nádcukor viszont egy valóban egészségesebb forma. Általában bioboltokban lehet hozzájutni. Készítése során préselik a cukornádat, majd az így kapott léből gőzöléssel készítenek granulátumot. Jelentős a B-vitamin és az ásványi anyagtartalma is.
- Fruktóz-szirup: A fruktóz-szirup, vagy más néven kukoricaszirup gyártása során a szacharózt glükózra és fruktózra bontják, amely miatt a szirup édesebb lesz és folyékony állagú. Az élelmiszeripar előszeretettel használja az üdítők, kekszek, fagylaltok ízesítéséhez, de található a virsliben és a mirelit pizzatésztákban is, és néhány méztípusban szintén előfordul. A fruktóz-szirupnak köszönhető, hogy jelentősen több cukor jut a szervezetünkbe a szükségesnél.
- Szőlőcukor: A népszerű szőlőcukrot megnyerő neve ellenére burgonyából vagy kukoricából készítik. Fogyasztását főleg sportolóknak javasolják, mivel felpörgeti a szervezetet, azonban káros hatása is ebben rejlik. A szőlőcukor hirtelen növeli a vércukorszintet.
- Méz: Az ínycsiklandó mézet, ha mértékkel fogyasztjuk kifejezetten egészséges. Rengeteg tápanyagot tartalmaz, magas kalóriatartalma miatt viszont túlzott mennyiségben nem éppen diétás megoldás.
- Datolyacukor: A datolyacukor szárított datolyából készül és igen hatékony édesítőszer. Lassan szívódik fel, magas tápanyag- és kalóriatartalma van, és meglehetősen drága megoldás is.
- Nyírfacukor: Az egyre nevesebb nyírfacukor vagy más néven xilit, xylitol leggyakrabban kukoricarostból vagy nyírfakéregből készül. Nagy mennyiségben hasmenést okozhat. Mivel a nyírfacukornak kis hányada szívódik fel a szervezetben, nem terheli az inzulinháztartást.
- Stevia: Nem minősül cukornak, de természetes édesítőszerként tartják számon a steviát (sztíviát). Por és oldat formájában is kapható. Kifejezetten gyógynövénynek számít és sokkal édesebb, mint a cukor, ugyanakkor van egy jellegzetes mellékíze, amelyet a gyártók nem tudnak kiküszöbölni. Nem a legolcsóbb megoldás, ugyanakkor kevés elég belőle így sokáig elég.
Mivel nem tudjuk felmérni mennyi cukrot fogyasztunk naponta az ételeinkkel, így az egyetlen megoldás, ha próbáljuk kerülni azokat a termékeket, amelyekről tudjuk, hogy nagy mennyiségben tartalmaznak valamilyen édesítőszert (pl. cukros üdítőitalok).
Igyekezzünk egészségesebb, sovány ételeket fogyasztani és lehetőleg ne mirelit, vagy előfőzött változatot. Kis odafigyeléssel kordában tarthatjuk a bevitt cukormennyiséget, amely nem csak a diéta szempontjából, hanem vércukorszintünk egészséges szinten tartásához is fontos.