A szervezet a fájdalommal jelzi, ha valami nincs rendben, a háttérben sok esetben szerencsére enyhébb dolgok állnak. Ha nem tudod a fájdalom pontos okát, érdemes kivizsgáltatni azt. Íme 7 fájdalomtípus, amelyet komolyan kell venni, és orvosi segítséget kell kérni a diagnózishoz, kezeléshez.
- Gyötrő fejfájás
Amennyiben annyira fáj valaki feje, amennyire még előtte sosem, okozhatja orrmelléküreg-gyulladás, de olyan súlyosabb dolgok is, mint az agyvérzése vagy agytumor. Szakértők tapasztalata szerint, ha egy páciens élete legrosszabb fejfájására panaszkodik, az klasszikus jele az agyi aneurizmának (az érfal gyengesége), ami agyvérzéshez vezethet. Ha tartós az erős fejfájás, fordulj vele orvoshoz!
- Fájdalom a mellkasban, torokban, állkapocsban, vállban, karban vagy hasüregben
Mellkasi fájdalmat okozhat tüdőgyulladás, vagy szívroham is, de fontos tudnod, hogy a szívproblémák általában kellemetlen, diszkomfort érzéssel, és nem fájdalommal kezdődnek, ilyenkor nem szabad megvárni a fájdalom jelentkezését! A szívbetegek nagyrészt mellüregi nyomásra panaszkodnak, továbbá olyan érzetük van, mintha nagy súly lenne a mellkasukon.
A 2. pont hosszúságára magyarázat, hogy a szívbetegséggel összefüggő kellemetlen érzés, majd fájdalom jelentkezhet a mellkas felső részén, a torokban, állkapocsban, a bal vállban és/vagy karban, a hasban, és előfordul hányinger is. Összetéveszthető a gyomorégéssel, fokozott izgalommal, érzelmi felindulással is.
Ha pl. enyhe fizikai tevékenység közben tapasztalod, ami pihenésre elmúlik, angina pectorisról (koszorúérgörcs) lehet szó. Ez tipikusan a bal mellkasfélben, a szegycsont mögött jelentkezik, és jellemzője még, hogy időjárás változás esetén rosszabbra fordulhat.
A szívproblémák a nőknél sokkal finomabb tünetekkel jelentkeznek, gyakran fordulnak elő gyomor-bélrendszeri tünetek (pl. puffadás), és fáradtság. és a menopauza után drámaian megnő a szívbetegségek kialakulásának a kockázata!
- A hát alsó részében, vagy a lapockák között érzékelt fájdalom
Többnyire ízületi gyulladásra utal, de okozhatja szívinfarktus, vagy hasi probléma is. Az aorta disszekció (főverőér falának hosszanti szakadása) kockázata is fennáll, aminek a fő tünete a hirtelen, erős, hátba sugárzó mellkasi fájdalom. Az érfalat megváltoztató betegségekben szenvedők (magas vérnyomás, cukorbetegség, keringési zavarok, dohányzás,..), a legveszélyeztetettebbek.
- Erős hasi fájdalom
Szerencsére általában enyhe problémáról van szó, de előfordul, hogy a kisebb és a súlyos hasi problémák is azonos tünetekkel kezdődnek! Megvan még a vakbeled? Ne adj esélyt arra, hogy perforáljon! Ennek a jellemzője, hogy általános hasi fájdalommal kezdődik, majd lokalizálódik, aztán az adott területen egyre erősödik, mozgás vagy köhögés hatására pedig súlyosbodik. Az epehólyag-, és hasnyálmirigy problémák, vagy a gyomorfekély is okozhat erős hasi fájdalmat.
Fontos orvoshoz fordulni minden olyan esetben, amikor az erős hasi fájdalom hirtelen jelentkezik, vagy az enyhe fájdalom óráról-órára lassan egyre súlyosabbá válik.
- Vádlifájdalom
A láb vénáiban található vérrögképződés a mélyvénás trombózis, életveszélyes, mert a levált vérrög a tüdőbe kerülve tüdőembóliát okoz. A rák, a kóros túlsúly, az elhúzódó ágynyugalom, vagy hosszabb utazás (repülőút) közbeni mozdulatlanság, terhesség, és az idős kor is a kockázati tényezői közé tartoznak.
- Égő lábfájdalom
A még nem diagnosztizált cukorbetegeknek a perifériás neuropátia az egyik első tünete a betegségnek, ez a lábban jelentkező égő vagy szúró fájdalommal kezdődik.
- Kombinált, megmagyarázhatatlan fájdalmak
A különböző fájdalmas testi tünetek gyakran előfordulnak a depressziónál. Az érintett fejfájást, hasi-, vagy végtagfájdalomat érez, sőt ezek időnként együtt is jelentkezhetnek. Ez a fájdalom nem krónikus és okoz maradandó károsodást, emiatt a családtagjaik, és a betegek is sokszor figyelmen kívül hagyják a tüneteket, plusz minél depressziósabb valaki, annál nehezebben tudja leírni az érzéseit.
A depresszió jelentősen ront az életminőségen, és fontos azelőtt kezelni, még mielőtt strukturális változásokat okoz az agyban! Mindenképpen orvosi segítséget kell kérni, ha valaki elvesztette érdeklődését korábbi kedvelt tevékenységei iránt, ha nem tud hatékonyan dolgozni, vagy megfelelő szociális kapcsolatot kialakítani!
Forrás: WEBBeteg