A nulla hulladék-elv egy olyan mozgalom, amely nem csak a hulladékok megfelelő kezelését tartja szem előtt, de valódi célja a hulladéktermelés teljes megelőzése.
A fogyasztói társadalom feleslegtermelése szükségessé teszi, hogy újrahasznosítsuk elhasznált tárgyainkat, azonban a szelektív hulladékgyűjtés és újrahasznosítás valamilyen szinten környezetterhelő megoldások. Törekedni kell a hulladéktermelés teljes körű megelőzésére, amely első lépésként saját otthonunkban kivitelezhető.
Egy amerikai család története világszerte példaértékűvé vált. Nekik sikerült a lehető legminimálisabbra csökkenteniük a feleslegtermelést.
Tanácsaik mindenki számára elérhető megoldásokat kínálnak, csupán egy kicsivel több odafigyelésre lesz szükség a mindennapi életben. A ház minden helyiségére kitérnek javaslataikkal:
A konyha
- A szerves anyagok komposztálhatók. Vagy mi magunk komposztáljuk, vagy olyan helyre visszük, ahol mások teszik ezt meg.
- Eszközeinket környezetbarátra vagy lebomló változatra cserélhetjük.
- A vegyszerek helyett használhatunk természetes anyagokat (szódabikarbóna, citromsav, ecet, stb.) a takarításhoz, valamint a törlőkendőket, papírokat lecserélhetjük régi rongyokra, textíliákra.
- Bevásárláskor vásárolhatunk csomagolatlan termékeket. Ha magától a termelőtől, piacokon szerezzük be csemegéinket, alapanyagainkat.
- A megvásárolt termékek tárolásához használhatunk üvegeket vagy műanyag dobozokat.
- Mindenből annyit vásárolj, amennyi tudod, hogy biztosan elfogy, így nincs halmozás, pazarlás.
A fürdőszoba
- A kozmetikai, testápoló és egyéb szükséges termékek (pl. WC-papír) is mind megvásárolhatók már környezetbarát, lebomló formába.
- Lehetőleg válasszunk ilyen termékeket, fürdéshez akár csomagolásmentes bioszappanokat.
- Fogkrémet mi magunk is készíthetünk. Illatosítóként pedig használhatunk kisebb mennyiségű vízben oldott illóolajokat.
A ruhás szekrény
Az egyik legnagyobb feleslegtermelés tárolója.
- A nulla hulladék-irányzat szerint összesen annyi ruhát vásároljunk évente, amennyire valóban szükségünk van.
- Ezeket lehetőleg turkálókból szerezzük be, de legalább jó minőségűek, természetes anyagúak legyenek.
- Megunt vagy kinőtt ruháinkat ajándékozzuk el, az elhasználódott darabokat pedig befoghatjuk törlőrongynak.
Egyéb apróságok
- A kiegészítőinkkel is sokat spórolhatunk.
- Ha szoktunk otthon dolgozni használjunk újratölthető tollakat és, ha szükséges nyomtatnunk, akkor lehetőleg a papír mindkét oldalára tegyük.
- A papír, amit használunk, legyen újrahasznosított.
- Ha valami elromlik, először próbáljuk megjavítani és csak a legvégső megoldás legyen a kidobás. Amennyiben az elkerülhetetlen figyeljünk oda, hogy a megfelelő helyre kerüljön a hulladék típusa szerint.
A nulla hulladék-mozgalom jegyében már élelmiszerboltok is nyíltak, ahol mindenből kimért adagot lehet vásárolni a saját üvegeinkbe, dobozainkba. Az irányelv nem tekinthető hulladékgazdálkodási technológiának, inkább egy újfajta gondolkodásmódnak a szemét- és hulladékmennyiség csökkentése érdekében. Megvalósítása önismereten és kreativitáson múlik, hiszen komolyabb anyagi vonzata az életmód átalakításának nincs.