A vegánok elengedhetetlen társa a növényi alapú tej, ami napjainkra egyre több hűtőszekrénybe beköltözött. A laktóz-intoleranciától az életmódváltásig számtalan okunk lehet arra, hogy az állati eredetű tej helyett a növényi alapúak közül válogassunk. Cikkünkben bemutatjuk a 4 legnépszerűbb növényi alapú tejet és előnyeiket.
A növényi alapú tejek elsősorban diófélékből, olajos magvakból, hüvelyesekből készülnek, különféle ízeket, táplálkozási tartalmat és viszkozitást biztosítva. Az adott magvak vagy hüvelyesek őrlésével, valamint víz és tápanyagok hozzáadásával állítják elő. Éppen ezért semmiképpen nem keverhető össze a hagyományos tejtermékekkel. A cukor, a vitaminok és az ásványi anyagok mennyisége nagymértékben változik a termékek között, ezért mielőtt teljes mértékben áttérnél a növényi alapú tejre, érdemes utánajárni, hogy amit vásárolsz, milyen egészségügyi előnyökkel járhat. Az alábbiakban megismerkedhetsz a legnépszerűbb növényi alapú tejekkel, vagyis a mandula-, a kesudió-, a szója-, és a kókusztejjel.
A mandulatej – Kalóriaszegény, finom, antioxidánsban gazdag
Az édesítetlen mandulatej alacsony kalóriatartalmú, alacsony glikémiás indexénél fogva kiválóan támogatja a fogyókúrát, és cukorbetegek számára is nagyszerű választás. Ma már a legtöbb boltban hozzájuthatunk. Kellemes ízű ital, ami tele van csontépítő kalciummal. E-vitaminban olyan gazdag, hogy csak egy csésze elfogyasztása már fedezi az ajánlott napi érték felét. Ez az antioxidáns jótékonyan hat a vérerekre és megakadályozhatja a vérrögök kialakulását. Mandulatejjel a szójaallergia is könnyen elkerülhető.
A kesudió tej – Krémes B – vitaminforrás
Ízletes, vaj ízű, telítetlen zsírsavakban gazdag növényi alapú tej készül a kesudióból. Gazdag, krémes, koleszterin-mentes ital, ami kiváló B-vitamin forrás. Ez a vitamin a vörösvérsejtek képződésében és az anyagcserében játszik szerepet. Emellett a kesudió tejben megtalálható ásványi anyagok a réz és a magnézium is, melyek a szövet- és csontképzésben vesznek részt.
A szójatej – Koleszterinbarát, ásványi anyagokban gazdag
Talán az egyik legismertebb és legnépszerűbb növényi tejpótló ital. Nem véletlenül, hiszen számtalan előnye van a fogyasztásának. Elősegítheti a koleszterin egészséges szinten tartását, növeli a csontok ásványi sűrűségét, enyhíti a menopauza tüneteit. Fehérjetartalomban megközelíti a tehéntejet. Nagyszerű választás a laktóz-érzékenységgel küzdők számára. Magnéziumban, szelénben, rézben gazdag. A tehéntejnél azonban kevesebb kalciumot tartalmaz.
A kókusztej
A kókusztej nagyon jó magnézium, kalcium és D-vitaminforrás. Krémes jellegének köszönhetően tökéletes tejpótló megoldás a reggeli kávéba. Gyermekeknél segítheti az agyi fejlődést. Tökéletes alternatívája a szójatejnek szójaallergia esetén. Szuper helyettesítője a tejszínnek édes vagy sós receptekben.
Listánkból is jól látható, hogy a növényi alapú tejek változatos kínálatában könnyedén rátalálhatsz arra, amit beilleszthetsz az életmódodba. Cikkünk végén pedig egy könnyű recepttel kedveskedünk.
Recept: Készíts mandulatejet házilag!
Hozzávalók 4 személyre
- 250 g nyers mandula
- 1 l tiszta szűrt víz
- ½ tk tengeri só
- 2 tk vaníliakivonat / 2 vaníliarúd (opcionális)
- Egy kis méz vagy stevia (opcionális)
- Csipetnyi fahéj (opcionális)
- Áztasd be éjszakára a mandulát tiszta vízben ½ teáskanál tengeri sóval, majd hagyd minimum 8 órán keresztül ázni. A könnyebb emészthetőség érdekében nagyon fontos, hogy ezt a lépést betartsd.
- Öblítsd jól le a beáztatott mandulát, majd turmixoljd össze az 1 liter tiszta vízzel egészen addig, míg sima és krémes állagú nem lesz.
- A kapott masszát préseld át a lehető legtöbb mandulatej kisajtolásával egy kislyukú szűrőn, vagy konyharuhán. Ezt követően hozzáadhatod a vaníliakivonatot és a kívánt mennyiségű édesítőszert. Keverd jól össze, illetve egész vaníliarúd esetén turmixold újra a keveréket.
- A kapott mandulatejet öntsd üvegedénybe vagy kancsóba és tárold a hűtőben. Frissen tárolva egy hétig fogyasztható.