Az Európai Elhízás Elleni Nap alkalmából készült, első 1000 nap program elemzése szerint Hazánkban minden negyedik felnőtt ember el van hízva. Ez az arány pedig a legrosszabb az OECD tagállamok között.
A probléma okát a rossz családi mintával magyarázzák, mivel napjainkban már gyermekkorban is egyre nagyobb gondot jelent az elhízás. A felnőtt korban jelentkező túlsúly azonban nagymértékben csökkenthető, ha a gyermek életének első 1000 napjában egészséges táplálkozást alakítunk ki.
Mivel a gyermek szervezete nem azonos a felnőtt szervezettel, ezért erre a táplálkozásánál is oda kell figyelni. A kicsiknek (ahogy a felnőtteknek sem) ajánlott a túlcukrozott, túlsózott, túl zsíros vagy túlságosan is fűszeres ételek fogyasztása. Ezekhez amilyen könnyű hozzászokni, olyan gyorsan okoznak elhízást már egészen kicsi korban is.
A túlsúlyosság a gyermek önbizalmára és szociális életére is negatívan hathat, a csúfolódások miatt visszahúzódhat, és mivel nem akar nevetség tárgyává válni, a sportot is kerüli, így nagy eséllyel lesz belőle kövér felnőtt.
A túltáplált gyerekeknek nem csak a gyerekkoruk gyötrelmesebb, de felnőtt korukra nagyobb valószínűséggel lesz cukorbetegségük, magas vérnyomásuk, szív- és érrendszeri panaszuk, ízületi problémájuk, és túlsúlyuk.
Magyarországon a 7 és 14 év közötti gyermekek 7 százaléka számít elhízottnak, 20 százaléka pedig túlsúlyosnak. Ez az oka annak, amiért napjainkban hamarabb ütik fel a fejüket gyermekeknél is olyan betegségek, amelyek korábban csak felnőtteknél jelentkeztek.
Dr. Takács István, a Magyar Primer Prevenciós Orvosi Egyesület elnöke arra hívja fel a figyelmünket, hogy a fogantatástól számított első 1000 nap során alakul ki bennünk az elhízásra való hajlam, ami aztán a teljes életünkre hatással lesz.
Továbbá felmérések igazolják azt is, miszerint a gyermekkorban elhízottak illetve túlsúlyosak 60%-a lesz felnőtt korában is súlyproblémás. Az is tény, hogy napjainkban a 3 évnél fiatalabb gyermekek 80 %-a túlságosan sok cukrot fogyaszt.
A gyermekkori rossz szokásokat felnőttkorban már nehéz megváltoztatni. Ezért különösen fontos, hogy gyermekünk táplálkozását is egészséges mederben tartsuk.
Forrás: Portfólió