A leégés gyógyítása gyógynövényekkel

Van, akinek munkájából vagy hobbijából kifolyólag már most is aktuális, de hamarosan többeknek is jól jöhet ez a tudás. Nézzük a gyógynövényeket, amelyek segítenek, hogy a bőr minél hamarabb regenerálódjon. Kitérünk néhány tévhitre is a leégés gyógyításával kapcsolatban.

Aki leégett a napon, először is a gyógyulásig mindenképpen kerülje a napon való tartózkodást, és a bőséges vízfogyasztás is javasolt a bőr kezelése mellett.

A napégés leggyakrabban elsőfokú, ritka esetekben másodfokú égés, hólyagosodással. A kellemetlen tünetei a napozás után néhány órával jelentkeznek. A szervezet a bőrkárosodást képes regenerálni, de a bőr egészsége a leégésekkel visszafordíthatatlanul is károsodik. 

(A használatuk előtt gyengéden mindig mossuk le a kezelendő felületet)

Kamilla

  • Tanulmányok alapján a kamillás borogatás éppen olyan hatásos, vagy hatásosabb, mint a gyógyszertárakban kapható, napégésre használatos észítmények. Rendkívül hatékonyan segít, hogy a károsodott bőrfelület gyorsabban regenerálódjon, meggyógyuljon. Azok akik allergiásak rá, inkább ne használják külsőleg sem, a következő növényekből bátran választhatnak.

Fekete nadálytő

  • Allantoint tartalmaz, amely elősegíti az új bőrsejtek képződését, növekedését, emellett csökkenti a gyulladást is. Nedvesítő,és bőrvédő hatása is van, plusz gyorsítja az elhalt bőr külső rétegeinek lehámlását. A napégésen kívül zúzódásokra, sebekre, és izomgyulladásra is eredményesen használhatjuk. 

Aloe vera

  • A növény húsos leveleiben található sűrű, kocsonyás gél csökkenti a gyulladást, csillapítja a fájdalmat, és megnyugtatja a bőrt, ezért a napégésre is szuper gyógyító hatással bír. Használhatunk aloét tartalmazó készítményeket is, de akár a növény levelében található nedvet közvetlenül is a bőrre lehet kenni.

Kasvirág (echinacea)

  • Az egyik leghatékonyabb természetes gyulladáscsökkentő, ráadásul antibiotikus hatása is van, és serkenti a hámszövet regenerációját is. A benne található echinacein megakadályozza, hogy kórokozók jussanak a bőr szöveteibe, ezért hatásosan kezelhető vele a napégés, és mindenféle bőrsérülés. A rovarcsípések, a fekélyek, az ekcéma, a pikkelysömör kezelésében is eredményes. 

Cickafark

  • Véralvadásgátló, gyulladáscsökkentő, illetve fertőtlenítő hatásának köszönhetően kiválóan alkalmas a leégett bőr kezelésére.

Boszorkánymogyoró

  • A boszorkánymogyoró-kivonatot tartalmazó készítményeket azért érdemes kipróbálni leégés esetén, mert csökkentik a bőr érzékenységét, és a kivörösödést.

Tévhitek a leégés gyógyításával kapcsolatban:

  • A tejet és tejtermékeket (tejföl, túró, joghurt) többféle módon is szokták ajánlani a napégés kezelésére. Ha hidegen alkalmazzuk őket valóban hűsítő érzést okoznak, és a zsírtartalmuk enyhülést nyújt a szárazzá, feszessé vált bőrnek, DE a gyógyulási folyamatban nem tudnak tevékenyen részt venni.
  • Plusz a tejfölös kencének az is hátránya, hogy hőszigetel, ezért amint felmelegszik, már nem nyújt kellemes érzést, ráadásul alatta nem tud lélegezni a bőr.
  • A jegeléssel könnyen fagyási sérüléseket is szenvedhet a már így is érzékeny bőr.
  • Felkarikázva, az égett bőrfelületre téve szokták javasolni a krumplit, és az uborkát is, de nem bizonyított egyik pozitív hatása sem. Jótékony anyagokat tartalmaznak, de kutatások szerint a bőr mélyebb rétegeibe egyáltalán nem jut be belőlük semmi.
  • A kukoricadara-pép gyógyító hatása sem bizonyított napégés esetén. A kukorica valóban sokat tartalmaz az egészséges bőrhöz szükséges pantoténsavból (sejtosztódást serkentő), de ez sem jut el a megfelelő mélységbe, hogy hatásos legyen.
  • A szódabikarbónás fürdő csillapítja a viszketési ingert, de a gyógyulást nem segíti elő, plusz a gyulladt, hólyagos, vízhiányos bőrt tovább szárítja.

Mikor kell már orvoshoz fordulni a napégéssel? 

  • Ha hólyagosodik: nem szabad kiszúrni őket, mert a felnyílt hólyagok könnyen elfertőződhetnek! 
  • Fejfájás, erős fájdalom esetén. 
  • Ha nyakmerevséget tapasztalunk.
  • Szédülés, hányás esetén.
  • Ha kisgyermek, vagy csecsemő égett le nagyon.
Wavita.hu a Walmark webáruháza
Hirdetés

Nézd meg ezt is

Őszi megfázást szőrével: házi praktikák

A torokfájás, láz, köhögés az őszi hónapokban már a Covid-19 megjelenése előtt is gyakoriak voltak. Pozitív koronavírus-teszt hiányában, ilyenkor az orvos ibuprofént vagy paracetamolt javasol a kezelésre. Érdemes kipróbálni az alábbi, jól bevált praktikákat is a közérzetünk javítása érdekében.

Vélemény, hozzászólás?