Közkedvelt, változatosan használható fűszernövény, jellegzetes lágy aromával, számos étel ízesítéséhez alkalmazható. Ha esetleg eddig nem fogyasztottad rendszeresen, akkor érdemes változtatni rajta, mert sok pozitív egészségügyi hatása van.
Gyógyászati célra a növény föld feletti virágos, leveles szárát hasznosítjuk, ami cserzőanyagokat, illóolajat (szabinént), flavonoidokat tartalmaz.
Emésztés
A legtöbben talán az emésztésjavító, görcsoldó, hasfájást csökkentő hatásairól ismerik. A majoránnából készített tea enyhíti a puffadást, és a gyakori fokozott gázképződés ellen is hatásos. A tea elkészítése: teáskanálnyi szárított majoránnát leforrázzunk 2 deci vízzel, lefedjük, 10 percig állni hagyjuk, leszűrjük, és iszogathatjuk. Ha illóolaj formájában használnánk, akkor 2-3 cseppet kell csak tenni belőle 2 deci meleg vízbe, és már ihatjuk is.
Fájdalomcsillapítás
A fájdalomcsillapító hatása is szuper, sikeresen használható izom-, és ízületi fájdalmak esetén, plusz a stressz vagy a feszültség okozta fejfájás ellen is tökéletes. Ha a fájdalom csillapítására használnánk, akkor illóolajból 5-10 csepp majoránna illóolajat kell keverni, 3 evőkanálnyi vivőolajhoz (például édesmandula-, vagy olívaolajban), és ezzel kell megmasszírozni az érintett izmokat, és ízületeket, ha a fejfájást enyhítenénk, akkor a halántékok kell vele masszírozni. Enyhébb fejfájáson a belélegezése is segít, ehhez csak pár csepp majoránna illóolajat kell cseppenteni egy tiszta textilzsebkendőre, és időnként megszagolgatni.
Antibakterális, antivirális hatás
A majoránna teából akkor is ajánlott fogyasztani, ha ételmérgezésre vagy vírusos gyomorhurutra (gasztritiszre) gyanakszunk. Hasmenés esetén is gyorsítja a gyógyulást a majoranna tea iszogatása. Ha az illóolaját meleg vízbe cseppentjük, és ezzel gargalizálunk, öblögetünk, erősiti az immunrendszert a különböző szájüregi fertőzések, de még a nátha, és az infuenza elleni küzdelemben is.
A majoránnából készült teának olyan erős antibakteriális és antivirális hatása van, hogy külsőleg is használhatjuk. Ilyne módon segít a különböző bőrfertőzések ellen, például a sebes fejbőrön is. A fejbőrön használata eredményes a korpásodásra, a súlyos fejbőrviszketésre, vagy seborrheás dermatitiszre is
Vízhajtó, elektrolit kiegyensúlyozó
A majoranna vízhajtó, illetve az elektrolit kiegyensúlyozó hatásainak köszönhetően normalizáló hatással van a vérnyomásra. Ezek a hatásai miatt, a teája azoknak is segít, akik szeretnének néhány kilót fogyni. Az elektrolit kiegyensúlyozó hatása kánikulában rendkívül hasznos.
Nyugtató
Egyáltalán nem ajánlott olyanoknak, akik a szexuális életüket szeretnék felpezsdíteni, mert a majoránnának nyugtató hatása van, ami csökkentheti a nemi vágyat.
Forrás: hazipatika.com.