26 súlycsökkentő mítosz, amit nem szabad elhinni (2. rész)

Folytatjuk leleplező cikk-sorozatunkat, melyben a fogyás, súlycsökkentés körül keringő mítoszokról rántjuk le a leplet. Jó, ha tudod, mit higgy, és ne higgy el, ha fogyni szeretnél.

Tévhit: Óriási hiba csalni a diétában

Éppen ellenkezőleg: Érdemes szándékosan beiktatnod egy-egy kisebb csalást a diétádba. Egy kis minőségi édesség, egy koktél, egy szelet pizza vagy egy kis szalonna még inkább motiválóan hathat rád, mert így az lehet érzésed, hogy semmiről sem kell lemondanod. Ez a tény pedig a kitartást is meghosszabbíthatja.

  • Hetente egyszer engedd meg magadnak a „bűnös” élvezeteket, és így biztosabb, hogy hosszú távon sem vall kudarcot a diétád.

Tévhit: Ha sokat edzel, nem számít mit és mennyit eszel

Egy kemény edzés után, úgy érezheted, jutalmat érdemelsz, és könnyen elcsábulhatsz, mondván „elég kalóriát égettél el a testedzés során”. Ahogy fentebb utaltunk rá, érdemes néha elcsábulni kicsit, ám, ha ez rendszeres, akkor könnyedén áteshetünk a ló másik oldalára.

  • A testedzésnek és a táplálkozásnak harmóniában kell lenniük egymással, és egyik a másikra való tudatos odafigyelést nem válthatja ki.

Tévhit: A cukor ellenség

A feldolgozott, finomított cukrokat érdemes kerülni, ugyanakkor a természetben előforduló cukrokat (gyümölcs- vagy tejcukor) nem kell teljesen kizárni az életedből. Persze a kulcs itt is a mértékletesség.

  • A cukrot és a fehérjeforrást például okos dolog párosítani (pl. az almát és a mogyoróvajat), mert így könnyedén fenntartható a jó glikémiás kontroll.

További tévhitek a fogyásról.

Tévhit: Az egészséges ételek nem jóízűek

Az ételekben található adalékanyagoknak köszönhetően több cukorra és sóra vágyunk, illetve minden olyan étel ízét unalmasnak érezzük, ami nélkülözi ezeket a „szereket”. Az egészséges ételek ízletesek és változatosak lehetnek, amennyiben „átképezed” az ízlelőbimbóidat.

  • Ezt úgy teheted meg, ha fokozatosan csökkented a csomagolt élelmiszerek, kész ételek fogyasztását, és többet főzöl otthon, miközben ételeidet természetes, nátrium-glutamát mentes ételízesítővel szórod meg. ( Ehhez a www.eletso.hu parajdi sós ételízesítőjét ajánljuk.)

Tévhit: Az ételt helyettesítő shakek fogyasztását kerülni kell

A készételek hívei előszeretettel becsmérlik a „pohár-ételeket”, vagyis a szilárd ételeket helyettesítő termékek fogyasztását, beleértve a turmixokat is. Bizonyos körülmények között azonban ez a megoldás hatékonynak bizonyul a súlycsökkentés terén, ugyanis a szervezet számára szükséges tápanyagok bevihetők ilyen formában, miközben „a kalóriaszámlálót sem üti ki”.

  • 1-2 hétig alkalmazva ez a módszer segíthet a fogyás hatékony beindításában.

Tévhit: Az étkezések kihagyásával csökkenthetjük a kalóriát

Ha kihagyod a reggelit, vagy az ebédet vagy a vacsorát, akkor valószínűleg nyűgös leszel egész nap és „fújhatod” az így megspórolt kalóriát, mert a nap folyamán valamikor „ragadozni” kezdesz. Ilyenkor hajlamosak vagyunk sokat enni gyorsan, akár tápanyagban szegény, kalóriadús termékeket is, csakhogy farkaséhségünket csillapítsuk.

  • Ez esetben is érdemes szinten tartani a vércukrot napi többször kevesebb adagnyi étkezéssel, és így nem tör ránk a csillapíthatatlan étvágy.

Tévhitek a súlycsökkenés kapcsán.

Tévhit: Ha fogyni akarsz, meg kell szoknod az éhséget

Ha egész nap korog a gyomrod, akkor valószínűleg rosszul választottad meg a diétás étrendedet. A túl alacsony fehérje- és a magas a finomított szénhidrátok is okozhatnak vércukorszint ingadozást, valamint kimerültség- és kiéhezettség érzést.

  • Érdemes a magas rosttartalmú élelmiszereket (mint például a teljes kiőrlésű gabonák, gyümölcsök és zöldségek, a bab és a magvak), valamint a kiváló minőségű fehérjéket kombinálni az étkezések során, mert így akár kevesebb kalória bevitelével, tovább tarthat a jóllakottság érzése. Arról nem beszélve, hogy a vércukorszint is kiegyensúlyozottabb lesz a nap folyamán.

Tévhit: Egészséges zsírból annyit ehetsz, amennyit akarsz

Mielőtt magadhoz ragadod a hatodik avokádós pirítóst, jó, ha tudod, hogy bár a folyadékalapú növényi olajok, diófélék, magvak, avokádó pozitív hatással vannak az egészségre, túlzásba vitelük szintén elhízást eredményezhet.

  • Ha teheted, fogyassz egészséges zsírokat, de ez esetben is legyél mértéktartó.

Tévhit: Ha fogyni szeretnél, egyáltalán nem fogyaszthatsz alkoholt

Ha fogyni szeretnél, akkor valószínűleg az alkoholbevitelt is érdemes mérsékelni, de nem kell teljesen lemondanod róla. Egy pohár bor jó kedvre hangolhat, és akár az emésztésedet is segítheti a vacsorához elfogyasztva.

  • Válaszd az alacsonyabb szénhidráttartalmú italokat, mint a világos sör, vagy a száraz bor.

A sikeres fogyás titka.

Tévhit: A csomagolás nem hazudik

Egy-egy termék kalória- vagy zsírtartalma eltérhet a csomagoláson feltüntetett értékektől. A finomított élelmiszerek tele vannak rejtett kalóriával.

  • Ugyanakkor nem érdemes figyelmen kívül hagyni a csomagoláson feltüntetett értékeket, ugyanis kutatások támasztják alá, miszerint azok, akik odafigyelnek a kalóriaszámlálásra, tudatosabban élik az életüket, és érzékenyebbek testük jelzéseire.

És még mindig nincs vége a test és a felesleg körül keringő tévhiteknek, hamarosan folytatjuk leleplező-cikksorozatunkat. Látogasd rendszeresen oldalunkat, és ne maradj le semmiről, ami az egészségedet érintheti.

Forrás: Health.com

Wavita.hu a Walmark webáruháza
Hirdetés

Nézd meg ezt is

15 tudnivaló + 1 tévhit a lisztérzékenységről

Cikkünkben 15 tudnivalót és egy tévhitet ismerhetsz meg a lisztérzékenységről.

Vélemény, hozzászólás?