Egy friss brit tanulmány szerint a koronavírus fertőzésnek egyik súlyos, és hosszú távú következménye lehet az agy bizonyos részein a szövetek károsodása, elhalása, ebből adódóan az érintettek szaglásának, és az ízlelésének az elvesztése.
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatal korábbi igazgatója Dr. Scott Gottlieb a tanulmány eredményeire úgy reagált, hogy szerinte ez bár hosszú távú hatás, azért nem biztosan maradandó. Az emberi szervezet idővel kompenzálhatja az agyszövetek károsodását, így a tünetek elmúlhatnak, viszont ha a szövetek a COVID-19 miatt teljesen elpusztultak, akkor ezek többé nem tudnak visszaépülni.
Az agykárosodás brit kutatásáról
A tudósok körülbelül negyvenezer ember pandémia előtti, agyi képalkotó eljárásokkal készült felvételeit tanulmányozták, majd idén ezek közül közel ezer főt arra kérték, hadd készítsenek ismét felvételeket az agyukról. Megközelítőleg nyolcszázan válaszoltak a megkeresésre, közülük 404 fő átesett át igazoltan a koronavírus-fertőzésen, ebből 394 résztvevőnek voltak használható előtte-utána felvételei.
A képalkotó felvételek összevetése után a tudósok arra jutottak, hogy a pácienseknél jelentős szürkeállomány-vesztés következett be a bal agyféltekén, a szaglásért és ízlelésért felelős területeken. A jelentősebb agykérgi szövetcsökkenést a szaglásért felelős agyi területek közelében találták. Dr. Scott Gottlieb szerint ez arra utal, hogy a szaglásvesztés nem közvetlenül COVID-tünet, hanem a komolyabb elsődleges tünetet, a koronavírus fertőzés okozta kortikális (agykérgi) szövetállomány csökkenést jelzi.
Forrás: WeBMD