Amikor végre rávesszük magunkat, és diétázni kezdünk annak érdekében, hogy a derekunk centikkel legyen vékonyabb, a hasunk pedig ne takarja el az övünket, számtalan tiltólistás élelmiszerrel találjuk szembe magunkat. Cikkünkben arra keressük a választ, hogy valóban minden finom falatról le kell-e mondanunk, ha a kilóinkat szeretnénk lefaragni.
Rettegett krumpli
Mivel hamar teltségérzetet okoz néhány falat burgonya elfogyasztása, ezért nem véletlenül tartozik a leglaktatóbb köreteink közé. A zsírban, olajban sütött változatok, és a kanapéburgonyaként emlegetett chips nem csak hizlalnak, de egyéb egészégügyi kockázatokat is rejt a rendszeres fogyasztásuk, ugyanakkor a vízben főtt vagy párolt krumpli néhány csepp olívaolajjal egészségesebb megoldás. Így a diétánkból sem kell feltétlenül száműznünk. Jó azonban, ha tudjuk, hogy cukorbetegség esetén, és komolyabb fogyókúra mellett érdemes kiiktatnunk az étrendünkből magas szénhidráttartalma miatt, ettől függetlenül azonban a benne található C-vitaminnak, rostanyagnak, fehérjének és B6-vitamin tartalmának köszönhetően mégis egészséges fogásnak számít.
A hagyományos burgonya helyettesítésére kiváló alternatíva a batáta, másnéven édesburgonya. Ennél arra kell odafigyelni, hogy sokáig nem érheti magas hőmérséklet, különben megugrik a glikémiás indexe. A batátában lévő szénhidrátokat a szervezet lassabban dolgozza fel, ezáltal kiegyensúlyozottabban hat a vércukorszintre.
Sokat átkozott tészta
Azok eseteinek vizsgálata során, akiknek a diétája a lassan felszívódó szénhidrátokat részesíti előnyben, így például az alacsony glikémiás indexű diétát követőknél, megállapították, hogy a visszafogott tésztafogyasztás számukra sem káros. A felmérések tükrében megállapítható, hogy a résztvevők tésztafogyasztás mellett is képesek voltak a fogyásra.
Ha nem bírunk lemondani a tésztáról, érdemes a teljes kiőrlésű változatot választani, és al denté-re (kissé fővetlen állagúra, fogkeményre) főzni azt, mert ebben a formában kevésbé járul hozzá a vércukorszint emelkedéséhez.
Kapaszkodj meg: Fogyást segítő tiltólistás falatok
Durumtészta
Sokan nem gondolnák, mivel sem energia-, sem szénhidráttartalomban nem különbözik túlzottan a durumtészta a hagyományos tésztától, de előbbi mégsem hizlal. A titok abban rejlik, hogy sokkal magasabb a rosttartalma a teljes kiőrlésű változatnak, amihez az egész szemes búza kerül megőrlésre.
Jó megoldást jelentenek a szénhidrátcsökkentett termékek (péksütik, tészták, kenyerek), amikben majdnem 30 százalékkal kevesebb a szénhidrát, ugyanakkor a fehérje- és élelmirost-tartalmuk kiemelkedő. Hatásukra a vércukorszint nem leng ki, hanem lassú emelkedésnek indul, így sem a fogyókúrát, sem a cukorbetegséget nem veszélyeztetik.
Rizs
Ahogy a tészta esetében, a rizsnél is érdemes a teljes kiőrlésű gabonát tartalmazó változatot alkalmazni, amilyen például a barna rizs. Rosttartalma segít elérni a jóllakottság érzését, miközben B1- és B6-vitamin, magnézium, szelén, foszfor és mangán tartalmával is támogatja az egészséget. Ugyanez a fehér változatról nem mondható el, ha mégis ehhez ragaszkodunk, érdemes ebben is mértéket tartani.
Sajtok
A sajtokról sem kell lemondanod, ha fogyni szeretnél, alacsony zsírtartalmú tejtermékekkel feldobhatod a kalcium szegény fogásokat, ezáltal védheted a csontok egészségét is. A sajtokban megtalálhatók az A-, B2-, B12-, D-vitaminok, niacin és ásványi anyagok (cink, foszfor) is. A sajt a kiegyensúlyozott táplálkozásba szépen beilleszthető mérsékelt fogyasztás mellett.
Diók
Tanulmányok szerint a diófélék kerülése nem jó taktika, ha fogyni szeretnénk. Bár zsírban és kalóriában gazdag nasssolnivalók, vizsgálatok azt mutatják, hogy azok a nők, akik hetente kétszer vagy többször fogyasztanak egy adag diót, közel 25 százalékkal kisebb eséllyel híznak el, és kevesebb kilót szednek magukra, mint azok, akik kiiktatják étrendükből a dióféléket.
Csoki
Egy kis adag csoki naponta, még nem viszi zátonyra a diétánkat, de azért érdemes a tejcsoki helyett az étcsoki irányába elmozdulnunk. A sötét változat antioxidáns tartalma miatt is jó választás, mert támogatja az inzulinműködést és kontrollt gyakorol az éhségérzet felett.
Popcorn
Meglepő, de rostban gazdag éhségűzőként a popcorn a diétás étrendbe is beilleszthető csemege. Teljes kiőrlésű mivoltának köszönhetően fontos vitaminokat, ásványi anyagokat, rostokat, antioxidánsokat tartalmaz.
Még egy érv a teljeskiőrlésű gabonafélék mellett
Több kutatás is alátámasztja, hogy a teljes értékű gabonák rendszeres fogyasztása elősegítheti a hosszabb élettartamot, támogatja a szervezetet a gyulladásos megbetegedésekkel szemben, mi több csökkentik a daganatos kórok, a szívbetegségek, a stroke és a cukorbetegség rizikóját.
Forrás: Egészségtükör