Ösztönös elvárás a férfiaktól, hogy legyenek erősek érzelmileg, legyenek erősek fizikailag. Honnan tudjuk azonban elsőre megállapítani milyen erős egy férfi? Ha tagadni is próbáljuk, az első benyomást látható izomzatuk befolyásolja. Mekkora nyomást helyez ez a férfiakra?
Az egészségügyben, az életmóddal foglalkozó területeken és a szóbeszédben nagy hangsúlyt fektetnek a női testképzavarra, az abból eredő betegségekre, a megelőző és kiváltó okokra. Azonban keveset hallunk és tudunk arról, hogy a férfiak körében sem ismeretlen a probléma. Esetükben nem anorexiáról, bulimiáról van szó, hanem izomdiszmorfiáról, vagyis túlzott testépítésről.
Az 1990-es évek elejétől jegyzett izomdiszmorfia kialakulása pszichológiai okokra vezethető vissza, a megfelelési kényszer korunk ideálképének az erősebbik nemre is nagy nyomást gyakorol.
Melyek az izomdiszmorfia tünetei?
- A betegségben szenvedők sosem érzik külsejüket elég férfiasnak, növekvő izomtömegük ellenére is túl vékonynak, szikárnak látják magukat a tükörben.
- Rengeteg időt, akár napi több órát szentelnek az edzésnek, és ha ezt az időt valami meghiúsítja szorongás, feszültség tör rájuk.
- Kerülik az olyan helyeket, ahol a testüket mások is láthatják, például a strandot, és nyáron is főleg bővebb ruhákat viselnek, amelyek takarják őket.
Nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a testépítés mint sport nem keverhető össze az izomdiszmorfiával. Azonban az edzések túlzásba vitele és előtérbe helyezése az élet más fontos területeivel szemben – mint például a munka, a család, barátok, társasági élet – már aggodalomra adhat okot.
Mit tehetünk, ha családi, baráti vagy ismeretségi körünkben felfigyelünk a jelenségre?
Óvatosan, de próbáljunk beszélni vele őszintén a problémáról. Mutassunk rá hogyan vette át élete felett az irányítást a külsőségre való koncentrálás. Kérjük ki szakember véleményét és az érintettet is próbáljuk ösztönözni, hogy kérjen segítséget.