A férfiak általában makacsságból nem fordulnak orvoshoz hereproblémájukkal, pedig a korai diagnózis 99 %-ra emeli a hererák 5 éves túlélési esélyét. Sokan mégsem törődnek a korai tünetekkel.
Annak ellenére, hogy szinte azonnal érezhető az elváltozás a herékben, a legtöbb férfi mégis halogatja az orvoshoz fordulást, ezzel pedig rendkívül lecsökkenti a gyógyulás esélyét. Az urológusok a férfiaknak ezt a viselkedését részben „macsóságuknak” tudják be: bemagyarázzák maguknak, hogy nincsen semmi baj.
Ezt a magatartást tetézi az a tény, miszerint érzékeny területről van szó, plusz sokan szégyellik az ilyesmit megmutatni még az orvosnak is. Sőt az sem ritka eset, amikor már diagnosztizálva van a betegség, ennek ellenére mégsem vállalják az életmentő műtéti beavatkozást. Általános reakció az, hogy várnak, hogy elmúljon magától.
Magyarországon évente átlagosan 250-280 új hererákos esetet diagnosztizálnak, ezért is különösen fontos, hogy a férfiak ismerjék a tüneteket, és ha tapasztalják azonnal forduljanak orvoshoz.
Az urológusok szerint minden férfinak félévente kellene ellenőriznie magát. Az egészséges herék jellemzője az egyforma kontúr, viszonylagos puhaság, és simaság, mondjuk egy főtt tojásra emlékeztetnek.
A hererák kialakulásában rizikófaktorok lehetnek a következők:
- a herék későn szálltak le,
- családban előfordult hererák,
- fehér bőrszín,
- gyermekkori sérv,
- alacsony születési súly,
- magasság (magasabbaknál gyakoribb),
- herekő képződés( UH-val kimutatható kisebb meszesedés),
- sterilitás, Klinefelter-szindróma,
- genetikai faktor.
A hererák tünetei
A korai tünetek esetén, amennyiben a heréken bármi keménység, kitüremkedés, csomó érzékelhető, vagy különbség tapasztalható a két here között, azonnal orvoshoz kell fordulni.
A konkrét tünetek:
- Csomó érzékelése (fájdalom nélkül, az esetek 80%-ban ez a figyelmeztető tünet),
- Alhasi, és lágyéki fájdalom (ez megközelítőleg 30%-ban figyelmeztető jelzés),
- A herezacskó nehezebbnek érzékelése ( ez is az esetek 30%-ban figyelmeztető tünet),
- A here megnagyobbodása,
- Hydrokele – azaz a hirtelen folyadék felhalmozódás a herezacskóban,
- Gynaecomastia, azaz a férfi emlőmirigyek megnagyobbodása,
- A seminomák esetén a para-aorticus csomókba keletkezik áttétképződés, és ez hátfájdalommal jár.
A tünetek, amelyek általában egy férfit már az orvoshoz visznek a herékben hirtelen fellépő fájdalom, vagy fájdalmas duzzanat.
A hererák kezelése
Legtöbbször a herék műtéti úton történő eltávolítása a megoldás, és ha nincs áttét, utána már csak rutinellenőrzésekre kell eljárni. Amennyiben a rák átterjedt, akkor sajnos kemoterápiára, illetve sugárkezelésre is szükség lehet.
Bármilyen beavatkozás is lesz indokolt, a korai felismerésnél nincs fontosabb. Hazánkban a betegek sajnos sokkal ritkábban fordulnak időben orvoshoz, mint a fejlettebb országokban. Minél korábban diagnosztizálják a hererákot, annál nagyobb az esélye, hogy kisebb beavatkozással gyógyítsák meg!
Forrás: diagnozis.hu, hazipatika.hu,