Gyerekkoromban egyik óvodatársammal játszottunk az udvarunkon, amikor a szomszéd néni megkérdezte, szeretnénk-e pár szem csicsókát? Életemben először hallottam ezt a szót, azóta viszont több néven is ismerősöm lett ez a különös gyógynövény.
A csicsókát a szegények krumplijaként is emlegetik, mivel a termesztése pofonegyszerű, és újraültetés nélkül is aprózódik, másrészt a fagymentes napokon, télen is fellelhető eledel. Ha ezeken a neveken keresed, bizonyára megtalálod a zöldségesnél, mert újra „divatba jött”: tótrépa, csókapityók stb. Magyarországon 1664-ben, még versenytársa, a burgonya felbukkanása előtt, földi alma néven ismerték. A fészkes virágzatúak családjába tartozik, és a napraforgó rokona is ez a növény, gumója ehető, és leginkább a krumplihoz hasonlít.
A csicsóka szerepe az egészségvédelemben
Mint megtudtam, régen a csicsókát a téli táplálkozás egyhangúsága ellen vetették be, mivel igencsak gazdag vitaminforrást jelent, különösen ebben az időszakban. A benne található egészségtámogató hatóanyagoknak köszönhetően nem csak vitalizál, de tökéletes táplálékot jelent a diabetikus étrend során, valamint fogyókúra és diéta esetén is.
6-szor nagyobb rosttartalommal bír, mint a krumpli. Ízre pedig a retekhez, karalábéhoz hasonlítható, de ezeknél valamivel édeskésebb.
Rosttartalmánál fogva gátolja a hizlaló alapanyagok, és az egyéb szénhidrátok felszívódását, miközben laktat, és a székrekedés ellen is gyógyírt jelent. Kedvező élettani hatásait csak fokozza a benne található, kalcium, kálium, magnézium, foszfor és cink ásványi anyagtartalma, valamint a B1-, B2- vitaminok, béta-karotin, niacin és C-vitamin.
És ez még mindig nem minden, hiszen olyan létfontosságú aminosavakban is bővelkedik, mint az arginin, hisztidin, lizin, triptofán, cisztin, aszparagin.
Mindezek ellenére azonban elsődleges hatóanyagaként az inulint emelhetjük ki. Ez egy olyan fontos növényi rostanyag, mely a maximumra fokozza a szervezetünk öngyógyító képességét.
Betegségek, melyek ellen kedvezően hat a csicsóka
Rákmegelőzés, rákterápia
Számos tanulmány szerint a szervezet elsavasodása, a mozgásszegény életmód, valamint az ezekkel összefüggő túltáplálkozás és hiperinzulinizmus növeli a rák kialakulásának kockázatát.
A csicsóka rákellenes szerepe egyrészt lúgosító hatásában, másrészt a túltáplálkozást megakadályozó, elhízást csökkentő, a tápanyagok megfelelő felszívódását segítő jellemzőiben rejlik. Mindezt tovább fokozza az inulin immunerősítő hatása, valamint a gazdag rosttartalom is, mely utóbbi segíti a rákkeltő anyagok megkötését, és gyorsítja azok kiürülését is a szervezetből. A benne található ásványi anyagok és nyomelemek szintén segítik a szervezet harcát a rákos sejtek ellen.
Szív- és érrendszeri problémák
Ha rendszeresen fogyasztasz csicsókát, csökkentheted a véred húgysavszintjét, ezáltal hatékonyan előzheted meg a túltáplálkozásból fakadó kórokat is, úgymint: vesekő, túlsúly, köszvény, szívkoszorúér-megbetegedések, hipertónia.
Cukorbetegség
A csicsókából származó inulin szénhidrát-forrásként azért is játszik fontos szerepet, mert tartós fogyasztás esetén sem emeli meg a vér cukorszintjét. Ráadásul, a metabolizációja nem igényel inzulint, ezáltal csökkenti az inzulinfüggőséget, és könnyebbé teszi a vércukorszint beállítását is.
Magas vérnyomás
Több tanulmány is rámutat arra a jelenségre, miszerint kapcsolat figyelhető meg a szervezetünk kálium hiánya és a magas vérnyomás között.
Élelmiszer-allergia gyerekkorban
A gyermekkorban jelentkező élelmiszer-allergiák esetében kimutatták, hogy a problémát az Enterobacteriaceae család elszaporodása okozza, miközben a Lactobacillus, az Acidophilus és a Bifidobacteria törzsek ezzel egyidőben csökkennek.
Elhízás
A csicsóka a túlsúly okozta civilizációs betegségek megelőzésében abszolút etalon élelmiszer, mivel a benne található inulin ballasztanyagként van jelen a szervezetben és fogyaszt. Tökéletes kiegészítője mindenféle diétának. Csökkenti az édességutáni vágyat, a fáradtságérzetet, és antibiotikum kúrák után is kifejezetten jótékony hatású.
Fogyasztása ajánlott
- Lábadozó betegeknek
- Fogyókúrázóknak
- Cukorbetegeknek
- Rákterápián résztvevőknek
- Székrekedésben szenvedőknek
- Májbetegeknek
- Gyerekeknek
- Sportolóknak
- Az egészséges életmód híveinek
Így fogyaszd a csicsókát
A burgonyához hasonlóan készíthetsz belőle lepényt, krémlevest, főzeléket, köretet, salátát, párolhatod, főzheted, és nyersen is fogyaszthatod. A csicsóka-levét más zöldség-, gyümölcslevekkel is összemixelheted.
Szerencsére a világhálón számtalan nagyszerű recept áll rendelkezésedre ahhoz, hogy valami nagyszerűt és egészségeset főzhess ki belőle. Szívből ajánljuk.