A felfázás vagy más néven hólyaghurut egy gyakori húgyúti fertőzés, amit szerencsére, kellő odafigyeléssel időben megelőzhetünk. Most utána járhatsz a megelőzés fortélyainak, eloszlathatod a betegséggel kapcsolatos tévhiteket.
Így védekezhetsz a felfázás ellen
A bakteriális fertőzésen túl, a felfázást a hideg is elősegíti. Érdemes mindig évszaknak megfelelően öltözködni, és nyáron is kerülni a mezítláb mászkálást és a kövön ücsörgést. Mivel az adott húgyúti betegség hátterében szexuális együttlét is állhat, érdemes óvszerrel felszerelkezni a felfázás jelenségével szemben is, amennyiben sűrűn van hólyaghurutod.
- A népi gyógyászat is számtalan megoldást kínál a megelőzésre, ez esetben az áfonya különösen hatékony lehet, mivel antioxidáns anyagai megakadályozzák azt, hogy a nyálkahártyán megtapadhassanak a baktériumok. Gyümölcsként, lekvár, gyümölcslé vagy kapszula formájában is fogyasztható.
- Igyál sok vizet minden nap, mert így folyamatosan tisztítod a testedet, és a nem kívánatos baktériumok is hamarabb távoznak.
- A vizeletet sem szabad tartogatni, mert ezzel csak tovább maradnak a húgyútban a kórokozók. Toalett előtt és után is mindig moss kezet. Ha nem az otthonos steril körülményei között használod a WC-ét, akkor semmiképpen se ülj rá a deszkára.
- Fontos hangsúlyozni, és gyermekünknek is megtanítani, hogy a törlés helyes iránya elölről- hátra felé. Ha ellenkezően csináljuk, azzal könnyen bacikat juttathatunk az intim területekre.
- Érdemes a szexuális együttlétet is tisztálkodással kezdeni, és zárni. Intim mosakodáshoz ajánlott enyhén savas készítményt használni, és külön törülközőt.
- Fehérneműben a jól szellőző, laza, pamut alsóneműt válaszd!
Bár a hólyaghurut tünetei meglehetősen kellemetlenek, és maga a betegség nagyon gyakori, szerencsére az égő érzéssel járó vizelés, állandó vizelési inger és alhasi fájdalom megelőzésére számtalan módszer kínálkozik.
Kalkulációk szerint a szexuálisan aktív nők 25-30%-ánál többször alakulhat ki felfázás, de életében egyszer-kétszer valószínűsíthetően mindenki átesik rajta.A felfázás két arca
Lényegében kétféle felfázás típussal találkozhatunk életünk során.
Az antibiotikum kúra után is lehet „maradék”?
A célzott kezelés érdekében, a vizsgálatot követően kitenyésztik a fertőzést okozó baktériumot, hogy kiderülhessen, milyen törzsbe tartozik. A felírt antibiotikum általánosságban 99%-ban hatékony, így a végleges gyógyulásra nincsen garancia.
Rendkívül makacs baktériumok okozzák a felfázást, és ezek a legkisebb repedésben is képesek megbújni, így annak ellenére, hogy gyógyszeresen megszüntettük a gyulladást, később (szexuális együttlét, menstruáció hatására) könnyen kiújulhat. Ilyenkor a sikert a megfelelő antibiotikum, megfelelő dózisban és ideig történő szedése jelentheti.
Télen vagy nyáron fázunk fel?
A hólyaghurut köznyelvi elnevezésével ellentétben leginkább nyári jelenség. Ha az említett tüneteket észleled magadon, mindenképpen fordulj orvoshoz, hogy az esetleges nőgyógyászati és urológiai betegségek kizárhatóak legyenek, és a fertőzés ne terjedjen tovább!
Akármilyen gyakori betegség is a felfázás, ne vedd félvállról, mert ha elhanyagolod, akkor krónikus következményei is lehetnek. És ki ne szeretné inkább megelőzni, mint kezelni a bajt?