Napjainkban egyre többen próbálnak tudatosan odafigyelni arra, milyen összetevőkkel járulnak hozzá szervezetük táplálásához. Az egészséges életmód követése számos háztartásból iktatja ki a finomított cukrot. Ma már nem csak a diabétesszel küzdők keresnek alternatívát ételeik, italaik édesítésére. Ha olyan cukorpótló megoldást keresel, amivel úgy érheted el a megfelelő ízélményt, hogy közben az egészségedet is támogatja, érdemes a glicint választanod.
A mesterséges édesítőszerek káros hatásairól legalább akkora szakirodalom van, mint a finomított cukor egészségromboló következményeiről. Ezért a bizonytalanok számára mindenképpen jó hír, hogy a glicin nevű édesítő nem csak természetes, de egészséges is. Segíti az agyműködést, óvja az idegeket és a csontokat is.
Amit a glicinről tudni érdemes
A kollagén legfőbb aminosava a glicin, egyben a csontok, kötőszövetek, ínszalagok, inak, porcok és bőr fontos szerkezeti fehérjéje. Elsődleges előállítási forrása a zselatin.
A glicin hatása a szervezetünkre
Idegrendszer és izmok
Összetett hatással bír a szervezetre, elősegíti a glutation előállítását, ami az oxidatív károsodástól óvja a sejtjeinket, emellett a központi idegrendszerre és az izomzatra is jó hatással van. Számos létfontosságú anyag előállítását támogatja, olyan aminosav, amit a kreatin termeléséhez is felhasznál a testünk. A kreatin az egyik legjobb természetes teljesítménynövelő, ami mozgás során feltölti energiával az izmokat, hatással van a csontok, a központi idegrendszer és az agy egészségére is.
Alvásminőség
Ez a fontos aminosav az alvás minőségét is képes javítani, mivel nyugtatja az agyat, csökkenti a testhőmérsékletet. Kutatások iránymutatása szerint 3 gramm mennyiség lefekvés előtti elfogyasztása segít megteremteni az imént említett alváshoz ideális tényezőket. Nappal fogyasztva ugyanakkor energiát ad és javítja a kognitív funkciókat.
Méregtelenítés és májfunkciók
Néhány tanulmány arról is beszámol, hogy a glicin rendszeres fogyasztása segíti a májműködést, megóvja a méregtelenítő szervet az alkohol és egyes gyógyszerek káros hatásaitól, és enyhíti a májat érintő gyulladásos folyamatokat.
Szív és cukorbaj
Azáltal, hogy a glicin jótékony segítőtárs az érelmeszesedés meggátolásában, az érszűkület kialakulásának megelőzésében, hozzájárul a vérkeringés serkentéséhez és a vérnyomás csökkentéséhez, vagyis a szív egészségét több módon is támogatja. Valamint a 2-es típusú cukorbetegség alacsony glicin-szinttel társul, a glicin serkenti az inzulinválaszt, így a kór megelőzésében is segíthet a rendszeres fogyasztása.
Forrás: Femina