Felkészületlenül érkezünk az orvoshoz – új magyar applikáció segíti a betegeket

Budapest, 2021. július 28. – A magyarok 92 százaléka nem, vagy csak nagyon röviden készül fel az orvossal történő találkozásra, közel ötödük pedig soha nem jár szűrővizsgálatokra – derül ki az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) országos közvéleménykutatásából. A megkérdezettek több mint harmada jelezte, hogy egészségügyi problémájával a koronavírus-járvány alatt inkább nem keresett fel szakembert, azt későbbre halasztotta. Az egészségügyi tájékozottságot vizsgáló felmérés eredményei alapján alapvetően az orvosunkra hagyatkozunk, azonban az sem ritka, hogy az interneten próbáljuk megfejteni kézhez kapott leleteinket. Annak érdekében, hogy tudatosabban készüljünk az orvostalálkozókra, tájékozottabbak legyünk egészségügyi kérdésekben és személyre szabottan megismerjük a szükséges szűrővizsgálatokat, hazai szakemberek bevonásával új mobiltelefonos applikációt fejlesztettek. A Tájékozottbeteg alkalmazás Android és iOS telefonokra is letölthető.

Az egészségünkre is jelentős hatással van, hogy mi magunk mennyire vagyunk tájékozottak például az ajánlott szűrővizsgálatokkal kapcsolatban, mit gondolunk egyes betegségekről, és alaposan felkészülünk-e az orvossal történő találkozásokra. Egy hazai kutatás eredményei azt mutatják, hogy a legtöbb területen fontos lenne növelni a tudatosságunkat és tájékozottságunkat. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) országos közvéleménykutatása szerint ugyanis nem igazán készülünk tudatosan az orvosi vizitekre, a kelleténél ritkábban megyünk szűrővizsgálatokra, és gyakran fordulunk az internethez a kézhez kapott leleteink magyarázatáért.

A betegek tájékozottságának növelése érdekében hazai szakemberek bevonásával egy új mobiltelefonos alkalmazás készült. Az AIPM által fejlesztett TÁJÉKOZOTTBETEG APPLIKÁCIÓ:

  1. Segít alaposan felkészülni az orvosunkkal történő találkozásra:
    – az applikációban található speciális űrlap előzetesen segít átgondolni a felmerülő kérdéseket, amelyeket – az azokra kapott válaszokkal, a szedett gyógyszerekkel és a következő találkozó időpontjával együtt – el is menthetünk,
    – az űrlapot emailben elküldhetjük vagy kinyomtathatjuk, és a találkozóra magunkkal vihetjük.
    Összesíti a kor alapján ajánlott, személyre szabható szűrővizsgálatokat, amelyeket vizsgálatonként a naptárunkba is elmenthetünk.

Ezen felül tartalmaz:

  • laborlelet értelemző szótárt,
  • különböző betegségekkel kapcsolatos tényeket és tévhiteket,
  • a magyar onkológiai betegút állomásait a tünetek jelentkezésétől, illetve a szűréstől kezdve a gyógyult beteg utánkövetéséig,
  • valamint gyermekkori és felnőttkori védőoltásokkal kapcsolatos információkat.

Az alkalmazás Android készülékekre itt, iOS készülékekre pedig ezen a linken tölthető le.

Wavita.hu a Walmark webáruháza
Hirdetés

Nézd meg ezt is

Mobiltelefonos applikáció segíthet a sebkezelésben

A sebgyógyulási időszak sok kellemetlenséget okozhat, ezért érthető, ha mindenki a lehető leggyorsabban, és lehetőség szerint hegek nélkül szeretne túljutni rajta. Magyarországon körülbelül 200 ezer ember szorul folyamatos sebkezelésre, átlagosan kétnaponkénti kötözésre. Amikor a seb állapota változik, a kötszer típusát is ajánlott változtatni, és ebben a döntésben segít egy mobiltelefonos alkalmazásba beépített mesterséges intelligencia.

Vélemény, hozzászólás?