Megjelent az első tudományos igényű vizsgálat a Sinopharm kínai koronavírus elleni vakcináról, a szerzői Ferenci Tamás, az Óbudai Egyetem biostatisztikusa és Sarkadi Balázs akadémikus, az ELKH Természettudományi Kutatóközpont biokémikusa.
Nemcsak Magyarországon, de nemzetközi szinten is az első kutatás, amely tudományos alapossággal vizsgálta a kínai vakcina hatására termelődő, a koronavírust semlegesítő antitestek szintjét.
A kutatás legfontosabb adatai:
- az 50 év alatti tesztalanyok 90%-ánál termelődött antitest a kínai vakcina után,
- 60 év körül 25% a valószínűsége, hogy a szervezet egyáltalán nem termel antitestet,
- a 80 éveseknél ez már 50%,
- a 60 éveseknél 60-75% a valószínűsége, hogy csak kis mennyiségű antitest termelődik.
A kutatás alapján az antitest-szint nem függ az alany nemétől, és attól sem, hogy mennyi idő telt el a második adag oltóanyag beadása után. A vizsgálat során olyan típusú tesztet használtak, amivel az mRNS-vakcinák hatékonyságát ellenőrizték a klinikai kutatások első és második fázisában.
Ferenci és Sarkadi szerint a nemzetközi irodalomban egyre több bizonyíték van arra, hogy az antitestszintből nagy pontossággal következtethetünk a COVID-19 tünetes megbetegedéssel szembeni védettségre. Ezért az alapján, amit az inaktivált vírust alkalmazó vakcinákról tudunk, az következik, hogy az antitestszint a Sinopharmnál is jó mérőszám.
A kor előrehaladtával tehát jelentősen csökkenhet a védettség a Sinopharmmal oltottak körében a Covid–19 fertőzéssel szemben.
A tanulmány itt olvasható teljes terjedelmében: Virus neutralizing antibody responses after two doses of BBIBP-CorV (Sinopharm, Beijing CNBG) vaccine
Forrás: 444.hu, hvg.hu