Egyre népszerűbb a késő ősszel érő gyümölcs, a gránátalma, amely kirobbanó sikerét háromféle antioxidáns tartalmának és fiatalító hatásának köszönheti, mivel egyben hidratáló hatású is.
Kirobbanó egészségügyi hatások
A gránátalmát már az ókoriak is ismerték, és gyakran szimbólumként is használták, mégpedig a termékenység szimbólumaként. Számos pozitív hatása közül legkiemelkedőbb az antioxidáns tartalma. Az antioxidánsok fontos szerepet játszanak a rákmegelőzésben vagy a rákos sejtek elpusztításában, a tumorok növekedésének megakadályozásában.
Ez a különleges gyümölcs nem csak fontos antioxidáns forrás, de gazdag C-, és K-vitaminban is, amelyek az immunrendszer és a csontok erősségéért felelős alapvető vitaminok.
Ezeken kívül még tartalmaz ösztron nevű hormont, amely segíthet például a klimax során jelentkező panaszok enyhítésében, valamint hozzájárul a bőr és a haj egészségéhez.
Ráadásul a gránátalma a gyümölcsök között az egyetlen, ami baktérium és gombaölő hatással bír, így képes megállítani a Candida gombát, amelynek köszönhetően számos súlyos betegség megelőzéséhez járul hozzá.
Hogyan válassz a piacon?
A gránátalma késő őszi gyümölcs, viszont vastag bőrszerű héja miatt hűvös helyen, akár több hétig is tárolható, anélkül, hogy veszítene értékes tulajdonságaiból. Választásnál, a fényes, kemény héjú gyümölcsöt vegyük, és mindenképpen nyersen vagy üdítőitalként fogyasszuk el. Ha a levét kifacsarjuk és vízzel hígítjuk, kellemes ízű frissítőt kapunk.
Hogy kell enni a gránátalmát?
A gránátalmát nem tudjuk harapni vagy a klasszikus értelemben megpucolni. Felbontásának és fogyasztásának legegyszerűbb módja, ha kalapjánál levágunk belőle egy szeletet. Az így láthatóvá váló hártyáknál kicsit vágjunk bele a gyümölcsbe, majd pár percre tegyük vízbe, így az ehető magvak lemerülnek a víz alá, a héj viszont nem, amelyeket utána leszűrve már meg is ehetünk.
A kis magvakat használhatjuk a reggeli joghurtunk vagy müzlink ízesítésére, hiszen nagyon alacsony a kalóriatartalmuk, de annál gazdagabbak rostokban, így az anyagcserét is pörgetik. Továbbá nem csak belsőleg, hanem külsőleg is alkalmazhatjuk ezt a finom gyümölcsöt, mivel hidratáló hatása miatt remek ránctalanító arcpakolás készíthető belőle, hígítás nélkül azonban semmiképp sem szabad a bőrre kenni.
Az évszázadok során a gránátalma népszerűsége sem ételként, sem szimbólumként nem csökkent, és jó tudni, hogy kifejezetten szerencsés gránátalmával álmodni: egészséges, hosszú életet, és a termékenység szimbólumaként egy kis összebújást ígér a párunkkal ;).