Az emésztőrendszeri problémáknál is érdemes kihasználni a gyógynövények erejét. A gyógyteákkal javítható a tápanyagfelszívódás, enyhülhetnek a kellemetlen tünetek (puffadás, gyomorégés, reflux,…), segíthetik az elfogyasztott táplálékot gond nélkül végig jutni az emésztőcsatornán.
A gyömbér
Az egyik leghatékonyabb gyomor gyógyító növény a gyömbér. Rengeteg problémára használható, úgymint hasfájás, hányinger, gyomorégés, puffadás vagy a fokozott gázképződés ellen is bevethető, sőt a várandós kismamák reggeli hányingerét is enyhíti. Sokféle változatban hozzá lehet jutni, de egyszerű recept, hogy egy teáskanálnyi frissen reszelt gyömbért le kell forrázni 2 dl vízzel, lefedni, 5 perc után leszűrni, és akár mézzel is lehet édesíteni.
A borsmenta
Népszerű gyógynövény az emésztési problémákra a borsmenta, amelyet főleg túlterhelt gyomornál ajánlott alkalmazni. A hányingert, a rosszullétet, és a puffadást is mérsékli. Gyomorégés vagy reflux betegség esetén nem ajánlott használni, mert a borsmenta irritálhatja kicsit a gyomrot, és éppen az ellenkező hatást válthatja ki, mint amiért bevetik.
A citromfű
Puffadás, fokozott gázképződés, hányinger, vagy a gyomor miatti rosszullét esetén a citromfű tea is segíthet. Nyugtató hatással is bír, és jóval kíméletesebb a gyomor nyálkahártyájához, mint a borsmenta, így azok is alkalmazhatják, akiknek az utóbbi irritálja a gyomrát.
A kamilla
A nyugtató hatásairól közismert kamilla tea hasfájás, hányinger, hasmenés esetén is gyors enyhülést nyújt. Kevésbé közismert hatása, hogy javítja a tápanyagok felszívódását.
A máriatövis
A máriatövisből készült gyógytea elsősorban azoknak javasolt, akik rendszeresen zsíros ételeket fogyasztanak. A máriatövis a máj gyógyszere, mert serkenti a működését, és fokozza bizonyos emésztőenzimek kiválasztását is. Túl sok alkoholfogyasztás után is, ha valaki segítené kicsit a mája működését, tökéletes választás ez a gyógynövény.
Forrás: HáziPatika