A mandarin az a mennyei ajándék a hideg évszakban, amelynek köszönhetően emlékezhetünk a töretlen napsütésre, és fogyasztásával még immunrendszerünknek is adunk egy vitaminlöketet. A kicsi kis életjel, hogy valahol a világban nyár van és hamarosan újra mi is élvezhetjük, számos jótékony hatással bír, amelyek a népi gyógyászatban sem ismeretlenek.
A mandarin Kínában és Vietnámban őshonos citrusféle, amely a XIX. század elején került be az európai kereskedelembe, és a népi gyógyászatban azonnal felfigyeltek jótékony hatásaira. Vitamingazdagságban a citrusfélék között a harmadik helyen áll. Kiváló folsav, béta-karotin, A-, B-, C- vitamin, valamint kálium és magnézium forrás.
Listába szedtük, miért is szeretjük annyira
- Könnyen pucolható, íze édes, kiváló nassolni való.
- Szuper vitamindús! Körülbelül 45%-os C-vitamintartalma van, amelyen kívül a fentebb felsorolt vitaminokban és ásványi anyagokban is bővelkedik.
- A hatalmas C-vitamin tartalma miatt elősegíti a zsírbontást, így karcsúsító hatása van! Finom íze mellett igen laktató, így remek kiegészítője a diétáknak, és segít, hogy az ünnepek alatti dőzsölésben ne veszítsük el formánkat.
- A mandarinban található gyümölcsolaj görcsoldó hatású, de nemcsak izomgörcsök esetében, hanem görcsös hasmenés, hörghurut, súlyos köhögés során is csodatévő szer.
- Méregtelenítő-, salaktalanító kúra vagy diéta szerves része lehet, mivel vértisztító. Segít a vörösvérsejteknek visszatartani az oxigént. Erős menstruáció alatt enyhítheti a vérzés mértékét.
- Gyulladáscsökkentő, görcsoldó tulajdonságainak köszönhetően csillapítja a lázas betegek panaszait, valamint természetes nyugtatóként oldja a stresszt és a szorongást.
- Emésztési- és gyomorpanaszoknál is kifejti nyugtató hatását, enyhítve a tüneteket és semlegesíti a felesleges gyomorsavat.
- Cukorbetegeknek kifejezetten ajánlott, mivel csökkenti a koleszterinszintet, a héjában található pektin miatt.
- Antioxidáns tartalmának köszönhetően csökkenti a rák kialakulásának esélyét.
- Immunerősítő hatású, ami a hidegben különösen jót tesz a szervezetnek.
Svéd kutatók megállapították, hogy, akik gyakran fogyasztanak déli gyümölcsöket, főleg citrusféléket, azoknál jóval kevesebb esetben diagnosztizálnak például hasnyálmirigyrákot
Már megjelentek a zöldség-, gyümölcsárusok polcain a mandarinok és a klementinek (a kettő között annyi a különbség, hogy a klementinekben nincsen mag), így el is kezdhetjük szerveztünk turbózását ezzel az ínycsiklandó gyümölccsel.