Orvosi zsálya: a mindent gyógyító gyógynövény?

A zsálya fajták közül a gyógyászatban a leghasznosabb az orvosi zsálya. Latin nevét a megőrizni szóból kapta, arra utalóan, hogy minden betegséget gyógyít. Nézzük jogosan érdemelte-e ki.

A gyógyászati felhasználásának rövid története

A botanikai neve a latin salvere (megőrizni) szóból ered, mert a zsályáról azt tartották, hogy minden betegséget gyógyít. Az ókori görögök és rómaiak eleinte tartósításra használták, viszont kevéssel utána már a gyógyászatban is elkezdték alkalmazni. Karrierje vizelethajtóként és menstruáció-serkentőként indult, később a leveleivel a sebeket kezelték. Idővel a használata kiterjedt kígyóharapásra, bélféreg elhajtásra, epilepsziára, és mellkasi problémák ellen is bevetették.

A X. század környékén az arab orvosok az emberi élet meghosszabbíthatóságának lehetőségét látták benne. A varázserejébe vetett hit, a keresztes hadjáratok után Európában is megjelent: „Miért halna meg az ember, ki a kertjében zsályát termel?”.

A középkori franciáknál a neve „minden jó” volt, Nagy Károly elrendelte, hogy a királyi gyógynövénykertben zsályát is termesszenek.

Az indiai ajurvédikus orvosok menstruációs panaszokra, a szoptató anyák emlőgyulladására, továbbá kedélybetegség, álmatlanság, aranyér és szembetegség gyógyítására is használták.

Európai orvosok az elmúlt századokban gyakran alkalmazták a gyógynövények borban való főzeteként, például torokfájásra, és szájápolásra.

Gyógyászati felhasználása napjainkban

  • Összehúzó, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő. A zsályatea a gyógyhatását elfogyasztása után 2-3 óra elteltével fejtik ki.
  • A levelek forrázata illóolaj- és cseranyag-tartalmuknál fogva fertőtlenítő, baktériumölő, gyulladásgátló hatásúak, továbbá viaszt, különböző savakat és ösztrogén hatású anyagokat is tartalmaz, ez utóbbi miatt például fájdalmas menstruáció és változókori panaszok enyhítésére is fogyasztható. Lázcsillapításra is kitűnő.
  • Vértisztító hatása miatt, külsőleg nehezen gyógyuló sebek is kezelhetőek vele. Aranyeres bántalmakra ülőfürdőként alkalmazható. Hatékony izzadásgátló, emiatt hőhullámok és éjszakai izzadás ellen is érdemes iszogatni.
  • Kiváló a bélhurut, és hasmenés kezelésére, jó hatással van a fogíny-, száj- és torokgyulladásra. Szamárköhögés ellen tejben kell kifőzni. A levele porítva szájvizek, fogporok készítésére is használható.

Fontos, hogy az orvosi zsálya főzete a tejtermelést csökkenti, emiatt várandósoknak, kismamáknak nem ajánlott használni!

Fűszerként

Keserű ízének köszönhetően kitűnő étvágyjavító, enyhén gyomorerősítő, és segíti az emésztést. Nyugtató hatást fejt ki a gyomor sima izmaira, segíti a zsíros ételek megemésztését. Szárnyasok tölteléke ízesíthető vele, kacsa- és libasültek, májból készült ételek, pástétomok fűszere, az almalevesnek pikáns ízt ad, a milánói makaróni pedig szinte elképzelhetetlen nélküle.

Forrás: HáziPatika

Wavita.hu a Walmark webáruháza
Hirdetés

Nézd meg ezt is

4 szívvédő ital, amivel csökkentheted a magas vérnyomást és a koleszterint

A szükséges gyógyszerek mellett, illetve betegségek megelőzésére az életmódbeli szokások, az odafigyelés a legjobb orvosság. Íme négy ital, ami a szívet és az érrendszert is óvja, miközben segít a magas vérnyomás és a koleszterin csökkentésében.

Vélemény, hozzászólás?