Egy tanulmány teljes képet ad arról, hogy mi vezet az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásához. Előző tanulmányokból már kiderült, hogy az immunrendszer az 1-es típusú diabétesznél 5 lényeges területet támad.
Az 1-es típusú, azaz inzulinfüggő diabétesz(IDDM) olyan autoimmun betegség, amelyben a szervezet saját immunsejtjei, a T-sejtek megtámadják és elpusztítják a hasnyálmirigy inzulintermelő bétasejtjeit.
Az immunrendszer T-sejtjeire szükség van, hogy a szervezetünk védekezni tudjon különböző baktériumok, kórokozók, és a vírusok ellen. Ennél a cukorbetegségnél a betegek testében lévő T-sejtek kibújnak a szabályozás alól.
A Lincoln Egyetem tudósai találták meg a szigetsejtek pusztulását okozó autoimmun folyamat kiváltó okai közül az utolsó, hiányzó láncszemet. A kutatásuk eredményét a Diabetes c. folyóiratban publikálták.
Ez a felfedezés elősegítheti a betegség megelőzését, és kezelését.
Korábbi tudományos kutatásokban már 4 célpontot azonosítottak,
amelyet az immunrendszer célba vesz 1-es típusú cukorbetegség esetén:
1. inzulin,
2. glutamát-dekarboxiláz enzim,
3. IA2 protein,
4. cinktranszporter-8.
Dr. Michael Christie, a Lincoln Egyetem tudóscsoportjának vezetője kiemelte, hogy a betegség fő célpontjainak meghatározásával most már meg lehet találni azokat az eljárásokat, amelyekkel úgy lehet blokkolni az immunrendszernek az 5 fehérjével szembeni reakcióját, hogy a beteg ne váljon kiszolgáltatottá a fertőzésekkel szemben. Az utolsó, eddig hiányzó láncszem meghatározása után már nagyon bízik egy új kezelés kidolgozásának sikerében.
A cukorbetegek 10%-a tartozik az 1-es típusba, amely jellemzően gyerekkorban alakul ki, ezért nevezik még juvenilis diabétesznek is.
A betegségben szenvedők 90%-a a 2-es típusú diabétesszel küzd, amely legfőképpen a helytelen életmód, és táplálkozás miatt alakul ki, többnyire már felnőtt korban.
Forrás: Index.hu, MTI