A pajzsmirigy túlműködésének kockázatai, megelőzése

Hormonális rendszerünk vezérlő szerve a pajzsmirigy, nyakunk alsó részén található, légcsövünket pillangó alakban fonja körbe. Működési zavarai egész szervezetünkre káros hatással lehetnek.

Az anyagcserénk sebességét, ezzel összefüggésben a testhőnket, a pulzusszámunkat, az agyműködésünket, az energiatermelésünket szabályozó pajzsmirigyünk zavarai, az összes életfunkciónkat érinthetik.

Hormonjaink a véráramon keresztül végzik munkájukat. A vérben lévő jódatomok közreműködésével létrehozott pajzsmirigy hormonok (T4-tiroxin, T3-trjód-tironin) a sejtek energiatermelésének, élettani folyamatainak sebességét befolyásolják. Közülük a T4 az aktívabb, így ez befolyásolja jobban a sejtek anyagcseréjét.

A pajzsmirigy növekvő hormontermelése túlműködést eredményez. A magas, normál vagy alacsony hormonszintre az agyalapi mirigy által kiválasztott, a pajzsmirigy működését szabályozó, vértesztből kimutatható TSH (pajzsmirigy stimuláló hormon) értékéből következtethetünk.

Figyelmeztető jelek

A pajzsmirigy zavarai az egész szervezetre hatással vannak. Túlműködése, a felgyorsult anyagcsere, növekvő étvágy mellett is súlycsökkenéshez vezet. Az élettani folyamataidra gyakorolt hatása miatt heves szívdobogást, magas vérnyomást, szapora pulzust, kézremegést, fokozott izzadást, illetve szűnni nem akaró hőemelkedést is tapasztalhatsz.

Szabálytalan menstruáció, illetve csökkenő libidó, valamint emésztési zavarok is jelentkezhetnek tünetként, ahogy az ijedt, vagy dülledt szem is túlműködésre utal. Tested jelzéseit lelkiek, többek között alvászavar, ingerlékenység, depresszió vagy ok nélküli feszültség is kísérheti, amely utóbbi a pajzsmirigy érezhető pulzálásában, gombócérzésben, torokszorításban is megmutatkozhat.

A pajzsmirigy túlműködéses ember nemcsak stresszes, túlterhelt, túlteljesítő, kimerült, zaklatott, ideges, ingerült, folyton siető, de állandó szorongás is jellemzi.

A pajzsmirigy túlműködés tipikus női betegség, férfiaknál ritka. Pszichoszomatikus okokra is visszavezethető. A pszichoszomatikus pajzsmirigy-túltengés elsősorban a kamaszokra, a szülés után lévő nőkre, illetve a megrázó veszteségen átesettekre jellemző.

A Basedow, illetve Graves kórként ismert autoimmun betegséget is pajzsmirigy túlműködés okozza.

Mit tegyél és mit ne

Ha nem vagy családilag érintett elsősorban étkezési szokásaid megváltoztatásával kerülheted el ezt a testet, lelket meggyötörni képes betegséget. Kerüld a pajzsmirigy hormontermelését serkentő, a jód felvételét elősegítő ételek fogyasztását, ilyenek például a tej és tejtermékek, valamint az édességek. A pajzsmirigyben az életkorral összefüggésben csomók keletkeznek, amelyeknek többsége azonban nem termel hormonokat, így nem okoz zavart a szervezet működésében. Azonban ha egy csomó „önállósodik” és kivonva magát az agyalapi mirigy irányította szabályozásból, önálló hormontermelésbe kezd, működő góccá válik. Ezért a pajzsmirigy és az agyalapi mirigy jóindulatú daganatai is előidézhetnek pajzsmirigy túlműködést, ahogy a túlzott jódfogyasztás és a túlzott pajzsmirigy hormon bevitel is.

Hagyd el étrendedből az anyagcserét fokozó húsokat, hústermékeket, valamint a kávét, kólát, energiaitalokat, az erősre főzött teát, az alkoholos italokat és a csípős fűszereket is. Csökkentsd a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát, vagyis étrended legyen sószegény. Ha hasmenéssel is küzdesz, laktóz- és cukormentes ételek fogyasztása javasolt. Száműzd az étlapodról a mesterséges édesítőszereket és a szója és kalcium tartalmú élelmiszereket.

Ugyanakkor fontos az energia és fehérjebő, ásványi anyagokban (kálium, magnézium) és vitaminokban (β-karotin, A-vitamin) gazdag étrend. A felgyorsult anyagcsere miatt pótolni kell a vitaminokat és ásványi anyagokat, vagyis fogyassz sok, lehetőleg nyers zöldséget és gyümölcsöt.

Magas kálium és magnézium tartalmuk miatt Illeszd be étrendedbe a hüvelyeseket. A narancssárga és sötétzöld gyümölcsöket és zöldségeket pedig magas béta-karotin tartalmuk teszi a pajzsmirigy túlműködés megfékezésére alkalmassá. A brokkoli, a kelkáposzta, a spenót, a fehérrépa, a kelbimbó, a karfiol, a szója, a bab, a rukkola, valamint a tengeri növények és bogyós gyümölcsök is csökkentik a betegséget előidéző káros hormonszint növekedést.

Az étrend segíthet a megelőzésben, és ha már elért a betegség, a gyógyulásban is. Ám ez utóbbi esetben annak mindig összhangban kell lennie a kezelőorvos által javasolt gyógymóddal.

Wavita.hu a Walmark webáruháza
Hirdetés

Nézd meg ezt is

Száraz bőr: belső okok is állhatnak a háttérben

Az évszakváltás nem kedvez az érzékeny és a száraz bőrnek, ahogy bizonyos kozmetikumok sem, illetve a kevés folyadék fogyasztása, a fűtésszezon és a szél sem. Mindezek mellett azonban a bőrszárazság hátterében belső tényezők is állhatnak.

Vélemény, hozzászólás?