Komoly, kezelést igénylő betegség a tüdőgyulladás, ám néhány otthoni praktikával elősegíthető, felgyorsítható a tünetek enyhülése, a gyógyulás.
Okozhatja baktérium, de gyakori szövődménye az influenza fertőzésnek, és persze sajnos a koronavírusnak is, a legsúlyosabb formája pedig életveszélyes is lehet. A tüdőgyulladás érintheti az egyik, vagy akár mindkét tüdőlebenyt is, és ilyenkor a tüdő megtelik gennyel és/vagy folyadékkal, ami jelentősen megnehezíti a légzést.
Jellegzetes tünete a hurutos köhögés, a légszomj, a légzés vagy köhögés közbeni mellkasi fájdalom, a láz, és a hidegrázás. Fontos vele orvoshoz fordulni pláne a pandémia alatt, így nem ajánlott kezelni csak otthoni praktikákkal, viszont a kínzó tünetek enyhítésére íme néhány tipp.
A köhögés és a légszomj enyhítése
A köhögés az első tünetek között jelentkezik, a szervezet ezzel próbál megszabadulni a tüdőben termelődő váladéktól, és ezzel próbálja felgyorsítani a gyógyulást. A köhögés emiatt alapvetően hasznos, ezért teljesen elmulasztani nem szabad. A csillapítás azonban fontos, mert bezavarhat például a pihenésbe, ami maga is gyógyszer, kulcsfontosságú a gyógyulás szempontjából.
A köhögést enyhíthető sós vizes gargalizálással vagy meleg borsmenta tea iszogatásával, mert ezek segítenek eltávolítani a torokban összegyűlt váladékot, ami enyhíti az irritációt.
Érdekesség, hogy a kávé is segítheti a gyógyulást, azaz a légszomj enyhítését, mert a koffein tágíthatja a légutakat.
A mellkasi fájdalom és a láz ellen
A tüdőgyulladás miatti jellegzetes mellkasi fájdalom akár 4 hétig is érezhető. A tünet enyhítésére segítség a kurkuma tea, amit javasolt egy csipet borssal, egy kevés mézzel és citromlével fogyasztani. Fájdalomcsillapító, és gyulladáscsökkentő hatása miatt a gyömbértea iszogatás is nagyon ajánlott.
A lázra használható vény nélkül is kapható láz- és fájdalomcsillapító, ám a görögszéna tea és a bodzatea is bevethető az izzasztó hatásuk miatt. Nagyon figyelni kell a megfelelő mennyiségű folyadék bevitelére, a kiszáradás elkerülésére, erre tökéletes megoldás a meleg levesek fogyasztása.
Az állapotromlás veszélye
Tüdőgyulladás esetén rendkívül fontos megakadályozni az állapotromlást, mert életveszélyessé válhat. Ha bevetett gyógyító szerek, módszerek hatására a tünetek nem enyhülnek, vagy súlyosbodnak, akkor mindenképpen értesíteni kell a háziorvost!
Haladéktalanul orvosi segítséget kell hívni ha megjelennek ezek a tünetek:
- erős, erősödő mellkasi fájdalom;
- az ajkak és/vagy az ujjbegyek elkékülése;
- csillapíthatatlan, tartósan magas láz;
- egyre súlyosbodó, hurutos, netán már véres köhögés.
Különösen veszélyeztetettek a 2 éven aluliak, a 65 éven felüliek, az immungyengeséggel küzdők (ez lehet veleszületett, ilyen az antitest termelési elégtelenség, Down-kór,… vagy szerzett, ilyen például a vitamin-, nyomelem hiány, fertőző betegségek, vesebetegség,…) , az immunrendszert gyengítő kezelésben – például kemoterápiában – részesülők.
Forrás: HaziPatika.com