A máj egyike a létfontosságú szerveinknek, az agyunk után a legbonyolultabb szervünk. Fontos szerepe van az anyagcsere-folyamatokban, részt vesz a szervezet méregtelenítésében, segít fenntartani a normális glükóz szintet, a máj termeli az emésztést segítő epét is, stb. Ha valami nem stimmel ezeken a területeken, akkor nagy valószínűséggel májprobléma állhat a háttérben. Cikkünkből megismerhetsz néhány intő jelet, amit érdemes komolyan venned, ha óvni szeretnéd a májadat, és a leggyakoribb májbetegségek kapcsán is bepillantást nyerhetsz.
Mutasd a bőröd
Ha zavar keletkezik a májműködésben, az általában gyorsan meglátszik a bőrünkön is. Ilyenkor viszkető, hólyagos, vérbő vagy csalánkiütések jelennek meg a bőrön, és nem ritka a teljes testet érintő viszketés sem. Túlzott gyógyszerszedés vagy epehólyag-gyulladás tünete lehet a talpon vagy a tenyéren jelentkező bőrpír, vagy a bőr felszíne alatt megjelenő kitágult kapilláris erek. Előrehaladott alkoholizmus esetén, a nyakon úgynevezett pellegroid gallér, vörös sáv jelenik meg, ami már súlyosabb májkárosodást jelez. Szintén komolyabb elváltozást sugall a törzs bőrének sárgulása. A lassan és nehezen begyógyuló sebek, vagy a testen elszórtan keletkező bőrfekély kezdődő májproblémák jelei lehetnek.
A köröm is jelez
A köröm képes hiánybetegségek, betegségek jelzésére is. Májprobléma esetén a körömágy egy barna sávval jelzi a problémát.
További tünetek, amelyek mögött a májproblémákat sejthetsz:
- Édeskés lehelet
- Lepedékes, vagy pirosan fénylő nyelv
- Aranyér
- Sötét színű vizelet
- Fokozott izzadékonyság
- Rendszeres hidegrázás, lázérzet
- A szemfehérje besárgulása
- Kettős látás, fokozott fényérzékenység
- Váratlan súlycsökkenés vagy súlygyarapodás
- Rossz közérzet
- Étvágytalanság
- Szemöldökök közötti terület puffadtsága
- Székrekedés vagy éppen hasmenés
- Koncentrációs problémák
- Dühkitörések
- Orrüreg- és mandula gondok
A máj jellemző betegségei
Alkoholos májbetegség
A túlzott alkoholfogyasztás egyike a leggyakoribb oknak, ami májkárosodást eredményez. Az alkohollal összefüggő májbetegség veszélyes, mert korai szakaszban semmilyen külső jele nincs. Azoknak, akik sok alkoholt fogyasztanak javasolt rendszeres ultrahangos és laboratóriumi vizsgálatra járniuk. Utóbbi esetében kimutathatók olyan enzimek, amik a májkárosodást jelzik. Későbbi szakaszban a zavartság, álmosság, vérhányás már előrehaladottabb májbetegségre utalhat.
Hepatitisz vagy májgyulladás
A hepatitisz vírus 3 legjelentősebb formája az A,B és C. A hepatitisz A fertőzött élelmiszer vagy víz útján jut a szervezetbe, a B általában szexuális érintkezés során terjed fertőzött személy által vagy sterilizálatlan tű okozza, a hepatitisz C pedig elsősorban vér útján terjed.
A hepatitisz korai tünetei influenzaszerűek, mint a fáradtság, étvágytalanság, hányás, fogyás. A tünetek rosszabbodásával szédülés, keringési problémák jelentkezhetnek és sötétebbé válhat a vizelet.
Hepatitisz A esetén ágynyugalom, szükség esetén lázcsillapítás, bő folyadékfogyasztás és megfelelő energiabevitel javasolt. Hepatisz B esetén általában tüneti kezelést, ágynyugalmat ír elő az orvos, valamint vitamin- és kalóriadús, könnyen emészthető, zsírszegény táplálkozást.
A hányinger is jelezhet májbetegséget
Az étkezéseket követő hányinger szintén májjal kapcsolatos problémát jelezhet. A máj termeli az emésztést segítő epét, ami lebontja a zsírokat. Az étkezések utáni étvágytalanság, hányinger annak a jele lehet, hogy nincs rendben a májműködés.
Zsírmáj
Ennek a betegségnek nincs köze az alkoholhoz, sokkal inkább az egészségtelen táplálkozással függ össze, és a zsírfelhalmozódását jelenti a májban. Az, ha a zsírmáj kezelés nélkül marad májzsugorodáshoz, stroke-hoz, szívinfarktushoz vezethet. Ez a májprobléma a lakosság közel 20%-át érinti. Korai tünete lehet a bordák között jelentkező fájdalom. Életmódbeli változtatást igényel a kezelése, egészséges étrenddel, mozgással, elegendő alvással.
Zavarodottság
A máj nagy szerepet játszik a méreganyagok eltávolításában, a tápanyagok feldolgozásában, a kiválasztásban. Túlterheltség, vagy nem megfelelő májműködés esetén esetén azonban ezek az anyagok az agy működésére is hatással vannak, ami miatt összezavarodottnak érezhetjük magunkat.
Fáradtság
Az általános fáradtság, kimerültség szintén májproblémára utaló jelek lehetnek. A beteg máj ugyanis nem méregteleníti a vért hatékonyan, ami egyértelműen fáradtabbá tesz. Gyanú esetén érdemes kivizsgáltatnod magad.
Májciszta
A májciszta nőknél gyakoribb jelenség. Sok esetben semmilyen tünettel nem jár, amíg nagyobb nem lesz, és gyakran más panaszok miatt végzett hasi ultrahangos vizsgálat során fedezik fel.
Májfibrózis
Gyakran a hepatitisz C vagy az Alkoholos májbetegség társjelenségeként bukkan fel a májfibrózis. Mióma alakulhat ki és hegesedés. A lábvizesedés, a viszkető kéz és láb, a véraláfutások májfibrózisra utalhatnak. Megnöveli a májzsugor és májrák kialakulásának kockázatát.
Sötét vizelet
A sötétebb vizeletet okozhatják gyógyszerek, vagy a kevés folyadékfogyasztás is, de amikor a színe sokkal sötétebb, mint máskor, és ehhez világos (fehér) széklet is társul, az a májbetegség biztos jele. Ez esetben azonnal fordulj orvoshoz, mert súlyos májkárosodásra utalhat ez a tünet.
Sárgaság
A bőr és a szemfehérje besárgulása klasszikus figyelmeztető jel. A sárga szín a szövetekben lerakódó epefesték (bilirubin) következménye. Ebben az esetben sem szabad halogatni az orvoslátogatást!
Az egészséges máj három alapfeltétele: Egészséges táplálkozás, rendszeres testmozgás, elegendő alvás. Kerüld a májat terhelő élelmiszereket, mértékkel fogyassz kávét, alkoholt és finomított gabonát. Egy pohár citromos vízzel is segítheted a máj méregtelenítését. Fogyassz sok sötétzöld zöldséget, spenótot, brokkolit, és a dió, avokádó valamint a bogyós gyümölcsök is jót tesznek, a bőséges folyadékról nem is beszélve.