Az egészségtelen életmódok hatásának köszönhetően a rákos megbetegedések száma 6-szor olyan gyorsan nő a hölgyek, mint a férfiak körében. Az elhízás, a dohányzás, és az alkoholfogyasztást a fő okozója ennek.
Mi az oka, annak, hogy a daganatos megbetegedések száma a nők körében gyorsabban növekszik?
A káros életmódok miatt a nőknél egyre gyakrabb a mell-, petefészek-, máj- és tüdőrákos, és az előjelzések szerint a számuk gyorsabban fog nőni a közeljövőben, mint a férfi rákbetegek száma. A rákos megbetegedések elterjedésükkor még a férfiakat sújtották jobban, ennek az az egyik oka, hogy régebben sokkal kevesebb nő dohányzott, fogyasztott alkoholt, vagy élt mozgásszegény életmódot.
Az elhízás tumorkialakulást elősegítő szerepe
A elhízás okozta daganatos megbetegedések szintén egyre gyakoribbak a nők körében, mert a túlsúly jelentősen növeli a mell-, méhnyak- és petefészekrák kialakulásának kockázatát. A felesleges zsír negatív hatással van a nemi hormonokra, péládául az ösztrogénre, ez pedig elősegíti a tumor növekedését.
A női pajzsmirigyrák, amely szorosan kapcsolódik az elhízáshoz, majd közel kétszeresére nőtt egy év alatt.
Fontos, hogy a felesleges testzsír nem feltétlenül csak a külsőre túlsúlyosaknál veszélyes, hanem a cukros üdítők, egészségtelen ételek, vagy a sok ülés következtében a májban kialakuló zsírfelhalmozódás, az úgynevezett zsírmáj formájában is.
A tanulmányok szerint a csak férfiakat érintő rákfajták, mint a prosztata- illetve hererák kialakulását jelentősen kisebb mértékben befolyásolja a testzsírfelesleg.
Mi tehetünk a megelőzés érdekében?
Az egyik vezető angol rákkutatató, Dr. Richard Berks nyilatkozata: „Egyszerű életmódbeli változások, mint a rendszeres testmozgás, az egészséges testsúly megtartása, a dohányzásról leszokás, és az alkoholfogyasztás mérséklése is már csökkenti a rák kialakulásának esélyét.”
Sarah Toule, a World Cancer Research Fund(Rákkutató Intéze) vezetője, hozzátette: ” Kutatásaink bizonyítottan megmutatták, hogy a leggyakoribb rákos megbetegedések körülbelül egy harmada megelőzhető lenne, ha az emberek tartanák az egészséges testsúlyukat, egészségesebben étkeznének, és aktívabb életet élnének. ”
Természetesen rendkívül fontosak a rákszűrések, és az ezzel kapcsolatos felvilágosításra még nagyobb gondot kellene fordítania az egészségügynek.
Milyen gyakran végeztessünk nőgyógyászati szűrést?
A méhnyakrák gyakorisága miatt évente egyszeri nőgyógyászati szűrővizsgálat (méhnyakrákszűrés, hüvelyi ultrahang) minden nőnek ajánlott a szexuális élet megkezdésétől, vagy 20 éves kortól már mindenképpen. Akkor sem szabad kihagyni a méhnyakrákszűrést, ha korábban részesültek HPV-oltásban, mert az oltóanyag sajnos nem nyújt védelmet minden vírustörzs ellen.
Forrás: dailymail.co.uk, házipatika