Május 31. – a Nemdohányzók Világnapja, aminek alkalmából a Magyar Kardiológusok Társasága, arra kéri a dohányzókat, hogy ezen a napon ne hódoljanak káros szokásuknak. Az MKT közleményében a cigarettázás egészségre gyakorolt romboló hatásiról és a leszokással kapcsolatos előnyökről is beszámolt.
Évente 4 millióan halnak meg a dohányzás ártalmai miatt, és alig 20 percenként is belehal valaki. A 40-50 éves dohányzók, akár 20 évvel is meghosszabbíthatnák az életüket, ha letennék a cigit. A dohányosok nem csak saját egészségüket veszélyeztetik, de a közvetlen környezetükben élők esetében is jellemzőbbek a szívpanaszok, és a halálos szívizomelhalás is gyakoribb.Az Uniós országok között, Magyarország dobogós helyet foglal el dohányzás tekintetében. Ez azt jelenti, hogy Hazánkban 35 ezren veszítik életüket a cigarettázással összefüggő betegségek következtében, ami az éves halálozás közel 20%-át jelenti. Közel 2500 ember hal bele a passzív dohányzásba.
A rossz statisztikáról annak ellenére beszélhetünk, hogy felmérések szerint Hazánk dohányos lakosságának 75%-a szeretné letenni a cigarettát. A tények azonban azt mutatják, hogy sokan abbahagyják a leszokásra irányuló próbálkozást, holott 10 évvel tovább élhetnek azok, akiknek akár 40-50 éves korukban sikerül felhagyniuk önromboló szokásukkal.
Az MKT elnöke azokra is felhívta a figyelmet, akik már szerencsésen megszabadultak a káros szenvedélyüktől. Ez a magyar lakosság 17 százalékát érinti, azaz több mint egymillió egykori dohányos lett nem dohányzóvá.
A cigarettázással kapcsolatos egészségügyi és gazdasági problémákat tovább tetőzi az illegális cigaretták növekvő piaca a WHO figyelmeztetése szerint. A világszervezet legfrissebb kutatásai szerint ugyanis minden 10. doboz cigarettából egy illegális. Utóbbi olcsósága miatt könnyebben elérhető, ezáltal növeli a fogyasztást és a dohányzás következményeképpen kialakult halálesetek számát is. A világnap alkalmából az Egészségügyi Világszervezet együttműködésre szólítja fel az országokat a dohánytermékek tiltott kereskedelmének felszámolásával kapcsolatban.
Számos érv szól amellett, hogy felhagyjunk az említett káros szenvedéllyel, mert, ha időben leszokunk, a romboló hatások is visszafordíthatók. A tapasztalatok azt mutatják, hogy annál, aki 35 éves kora előtt leszokik a dohányzásról, a szív- és érrendszeri megbetegedés kialakulásának esélye annyi, mintha soha nem cigarettázott volna.
Ahogy abbahagyjuk a dohányzást, a pozitív hatások már jelentkeznek is:
- 20 perc után a vérnyomás és a pulzus normalizálódik,
- 8 óra múlva a vér oxigénszintje újra normális lesz,
- 1 nap elteltével nagymértékben csökken a hirtelen szívhalál kockázata,
- 3 hónap múlva 30%-kal javul a tüdő teljesítménye,
- 9 hónap múlva megszűnik a krónikus köhögés,
- 1 év után felére csökken a szívinfarktus kockázata,
- 5 év után a tüdőrák rizikója is feleannyi.
A dohányzás nem csak a szervezetünket „szipolyozza ki”, de a pénztárcánkat is
Tíz év alatt, egy átlagos dohányos közel 75.000 szál cigarettát szív el. Napi egy dobozzal számolva, 10 év alatt egy dohányos majdnem négymillió forintot költ el arra, hogy a cigaretta révén rombolja magát.
Forrás: HVG