A koronavírus fertőzéssel kórházba kerülők közül a dohányzók állapota többnyire jelentősen rosszabb, mint azoké, akik nem élnek ezzel a káros szenvedélyekkel.
Müller Veronika egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának igazgatója hívta fel a figyelmet, hogy a dohányosok a koronavírus pandémia idején még nagyobb veszélyben vannak.
A dohányfüsttől a légutak felszíne súlyosan sérül, ami miatt így mindenféle fertőzésre fogékonyabb lesz, plusz a tüdő tisztító funkciója romlik.
“A tapasztalatok szerint a koronavírussal kórházban kezelt dohányosok állapota jobban romlik, mint a többi betegé”
– nyilatkozta a szakember. A COVID-19 a felső légutakban náthaszerű panaszokat okoz, kicsit lejjebb köhögést, a legsúlyosabb formájában pedig tüdőgyulladást.
A koronavírus delta változatával az a legnagyobb probléma, hogy nagyon virulens, kevesebb érintkezés is elég a megfertőződéshez. A hidegebbre forduló időjárás elősegíti a légúti betegségek kialakulását, emiatt is kerülnek egyre többen kórházba.
Az nagy előny, hogy már van oltás, a dohányos oltottak is sokkal kisebb eséllyel kerülnek súlyos állapotba a tapasztalatok szerint.
“Azok a legveszélyeztetettebbek, akik semmilyen immunitással nem rendelkeznek, nem kaptak vagy már régen kaptak oltást” – figyelmeztetett Müller Veronika, és hozzátette: “fontos a járványügyi intézkedések betartása, a távolságtartás, a higiénia és a maszkhasználat; akinek tünetei vannak, az legyen különösen körültekintő.”
Forrás: MTI