Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a mai napon aggodalmát fejezte ki egy amerikai jelentés miatt, miszerint a Zika vírus nemcsak szúnyog által, hanem nemi úton is terjedhet.
A jelentés szerint az első amerikai, aki megfertőződött Zika vírussal, nem szúnyogcsípéssel kapta el a kórt, hanem szexuális úton. A WHO az eset alapos kivizsgálását sürgette, hogy minden kétséget kizáróan kiderüljön, hogy valóban terjedhet-e szexuálisan a kór.
„Magyarországon nincs meg annak a feltétele, hogy széles körű zikalázjárvány legyen”– mondta Dánielis Ágnes, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat járványügyi főosztályvezetője egy ma reggeli tévéműsorban. A vírust terjesztő Aedes aegypti szúnyogfaj egyelőre nem fordult elő hazánkban.A friss amerikai hírre reagálva elmondta, hogy tudomása szerint korábban is előfordult már, hogy valaki Zika vírussal fertőzött területen járt (Afrikában), és Európába visszatérve megfertőzte a házastársát. Ám ez a járvány kialakulásához, és fenntartásához kevés, ahhoz a vírus terjesztéséért felelős szúnyog kellene. Ez a szúnyogfaj Magyarországon egyáltalán nem fordul elő.
Kolumbiában 2116 terhes nő fertőződött meg Zika vírussal
Kolumbiában eddig 20 297 megerősített esetről tudnak, ezek közül 2116 terhes nő van. A Zika vírus által veszélyessé nyilvánított országok száma ezzel már 29. A kormány arra kéri a nőket, hogy halasszák el a teherbeesést 6-8 hónappal, nehogy megfertőződjenek, így is körülbelül 700 ezer lehetséges esettel számolnak. A fertőzött nőknek engedélyezik az abortuszt: egyébként elsősorban csak akkor, ha a terhes nő erőszak áldozata lett.
Szükségállapotot hirdettek Hondurasban
A Zika vírus terjedése miatt Honduras egész területére érvényes szükségállapotot rendelt el Juan Orlando Hernández, a közép-amerikai ország elnöke. Decemberben regisztrálták az első fertőzéses esetet, abban a hónapban 51-re nőtt a számuk, azóta pedig már 3649 személy szervezetében azonosították a vírust.
Idén szeptemberben már lesz védőltás a Zika vírus ellen
A vakcinát amerikai és kanadai kutatók fejlesztik ki. Ősszel megkezdődhet a Zika vírus oltóanyagának hatóságilag engedélyezett tesztelése embereken, ami után egy hónappal, el lehet kezdeni az immunizációt a legsúlyosabban érintett területeken – írja az MTI.
Kérdezz-felelek a Zika vírusról
- Mi az a Zika vírus? Szúnyogcsípéssel terjedő vírus, ami lázat, és enyhe influenzaszerű tüneteket okoz.
- Mi miatt veszélyes? Terhes nőkre veszélyes, mert kisfejűséget okozhat a magzatoknál.
- Mi az a kisfejűség? A gyermek agya nem fejlődik rendesen, és a feje kerülete kisebb lesz. Tanulásbeli és kognitív lemaradást okozhat.
- Kire lehet még veszélyes? Felnőtteknél kis valószínűséggel okozhat Guillain–Barré-szindrómát, ami egy végtagokat érintő gyulladásos betegség.
- Kik a legveszélyeztetettebbek? A terhes nők és a magzataik.
- Hogyan terjed? Az Aedes aegypti szúnyogfaj terjeszti, és még nem bizonyítottan szexuális úton is terjedhet. (Lásd fentebb)
- Mely országokat érinti? Dél- és Közép-Amerikában terjed járványszerűen a vírus. Amerikában és Európában csak elszigetelt esetek vannak eddig, Latin-Amerikából hazatért utazók fertőződtek meg.
- Hazánkban kell-e tartani tőle? „Magyarországon nincs meg annak a feltétele, hogy széles körű zikalázjárvány legyen.” – Dánielis Ágnes (ÁNTSZ).
Utazásra nem javasolt országok
(2016. január 19-i adatok szerint)
- Dél-Amerikában: Bolívia, Brazília, Ecuador, Francia Guyana, Guyana, Kolumbia, Paraguay, Suriname, Venezuela;
- Közép-Amerikában: El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexikó, Panama;
- A Karib-térségben: Barbados, Guadeloupe, Haiti, Martinique, Puerto Rico, Saint Martin;
- A Csendes-óceáni térségben: a Szamoa-szigetek;
- Valamint Thaiföld és a Zöld-foki Köztársaság érintettek
Ha mégis ezekre a helyekre utazol, így védekezhetsz a Zika-vírus ellen
- Szúnyogriasztó szerek használata a gyártó utasításának megfelelően.
- Hosszú ujjú ing és nadrág viselése, zokni és cipő, főleg nappal, amikor a Zika-vírust hordozó Aedes szúnyog a legaktívabb.
- Alvás, pihenés szúnyoghálóval ellátott vagy légkondicionált helyiségben, mert ez a szúnyogfaj nem bírja a hideget.
- Ha a hazaérkezés utáni 3 héten belül, láz, kiütés, fejfájás, kötőhártya-gyulladás vagy ízületi fájdalom jelentkezik nálad, azonnal fordulj orvoshoz.
Forrás: MTI, Index, HVG