Ha fáj a hasunk, netán émelygünk, hányingerünk van, akkor nem kell egyből gyógyszerhez nyúlni, mert léteznek hatékony természetes megoldások is a gyomorproblémák gyógyítására.
Fahéj
- A kellemes illatú fahéjat sokan csak a sütemények, ételek fűszerének ismerik, néhányan esetleg hallottak már érvédő hatásáról(csökkenti a vércukor-, koleszterin- és triglicerid szintjét is), de kevesen tudják csak szuper hatását az emésztőrendszerünkre. Természetes gyulladáscsökkentő, ezért hatékony az emésztőrendszeri gyulladások, és a hányinger enyhítésére is. A benne lévő cinnamaldehid (Fahéjaldehid) nevű alkotórésze hatékonyan pusztítja el a többek között a gyomorfekélyért is felelős Helicobacter pylori baktériumokat. Általánosan javítja az emésztést, és fertőzések ellen is hatásos.
- Jó tudni, hogy naponta fél teáskanál fahéj megevése javasolt, nem szabad túlzásba vinni a fogyasztását.
Bazsalikom
- A gyógyászatban napjainkban nem elterjedt a használata, mert kevesen ismerik, többek között a gyomor-bél traktusra gyakorolt pozitív hatásait. Vizes kivonata bizonyítottan gyulladáscsökkentő hatású, kiváló étvágyjavító, szélhajtó, gyomornyugtató, de enyhíti a bél- és szívpanaszokat is. Eredményesen alkalmazható bármilyen gyomorprobléma esetén, legyen szó görcsökről, rossz emésztésről, puffadásról, savasodásról és így tovább.
- A használatához két szárított vagy néhány friss bazsalikomlevelet forrázzunk le, hagyjuk ázni 10 percig, majd szűrjük le, és naponta 2-3 alkalommal fogyasztjuk étkezések előtt, alkalmanként legfeljebb 2 decilitert.
Édeskömény
- Ősi gyomorerősítő. Már az ókorban használták egyiptomiak, görögök, kínaiak, indiaiak emésztési zavarok, felfúvódás, hányinger kezelésére. Görcsoldó hatása nem csak az emésztőrendszer izmaira hat, hanem a méh izmaira is ezért a menstruációs fájdalmak enyhítésében is hatékony. Főzhetünk belőle teát, vagy akár az olajából is tehetünk a nyelvünk alá, de fontos figyelni rá, hogy mindenképpen jó minőségű, ellenőrzött forrásból származó olajat vásároljunk.
- A tea készítésénél ajánlatos kissé összezúzni a magot (egy teáskanálnyit), majd leforrázni egy 2 dl vízzel, utána 10 percnyi áztatás után legjobb melegen meginni. Naponta legfeljebb 3 csészével igyunk belőle. (Kisgyermekeknek kevesebb magból, sokkal gyengébbet, kevesebb mennyiségű teát lehet inni.)
Gyömbér
- A gyömbérnek számtalan gyógyhatása ismert, de az emésztőrendszerre gyakorolt jótékony hatásai kiemelkedőek. A gyömbérben található gingerol hatékony gyulladáscsökkentő, ezért eredményesen gyógyítja a gyulladásos emésztőrendszeri betegségeket. Hasfájás, bélgyulladás, bélproblémák, hányinger, hányás, hasmenés, savtúltengés esetére is kiváló, ráadásul gyorsan fejti ki a hatását. A gyömbéres üdítőital sok cukrot tartalmaz, nem hatékony!
- Teának a gyömbért megmossuk, majd lereszeljük (meghámozni nem szükséges), 6 dl vízben felforraljuk, majd lassú tűzön 20 percig főzzük. Leszűrjük, majd kb. 60 fokra hűtjük. Ezután lehet hozzáadni mézet, és citromlevet is lehet bele facsarni. Elég ritka, de érzékeny gyomrúak esetében előfordulhat, hogy éhgyomorra fogyasztva túlságosan stimulálja a gyomrot, emiatt fájdalmat okozhat a belekben. Ez könnyen elkerülhető, ha eszünk egy keveset a teaivás előtt.