Immunedzés természetesen!

Avagy, hogy szolgálják az egészségedet a gyógynövények télen is

A légúti megbetegedésekből az ősz legtöbbször csak ízelítőt ad, télen azonban a helyzet csak fokozódik. A megfázásra, influenzára kapott gyógyszerekkel, antibiotikum-kúrákkal pedig ördögi kört indíthatunk el, ha nem vigyázunk, ugyanis ezek tovább terhelhetik a szervezetet, és felboríthatják a bélflóra természetes egyensúlyát. A megfelelő immunvédelem ebben az időszakban szinte kötelező, ha óvni szeretnénk az egészségünket.

Felvértezheted magad a nátha és annak szövődményeivel szemben. A higiéniai szabályok (kézmosás, fertőtlenítés, szellőztetés stb.) betartása mellett fontos a tudatos megelőzés. Cikkünk ebben segít. Nincs jobb a 100%-ban természetes és szerves immunerősítőknél, mint amilyen a csipkebogyó, a gyömbér, az ázsiai ginzeng, vagy a kasvirág.

Immunerősítő csipkebogyó

A csipkebogyó ereje

Szent-Györgyi Albert Nobel-díjasunk felfedezése a C-vitamin, ami kiváló antioxidáns, immunerősítő hatása pedig mára már közismert. Szent-Györgyi kezdetben 1000 mg, később 4000–5000 mg, öregebb korában pedig már 8000 mg C vitamint szedett évszaktól függetlenül. Náthás időszakban szedése nélkülözhetetlen a megelőzés szempontjából. A csipkebogyó az egyik legbőségesebb C-vitaminforrást nyújtó gyógynövény, aminek több értékes összetevője is van (pl. karotinoidok, pektinek).

Fogyassz csipkebogyó teát naponta többször is: 1 púpozott evőkanálnyi termést önts le forrásban lévő vízzel egy csésze teához, majd 10 percig hagyd állni, szűrd le, és fogyaszd egészséggel. A csipkebogyó tea a gyerkőcöknek és a kismamáknak is fontos immunerősítőként szolgálhat.

A gyömbér csupa energia

Immunerősítő gyömbér

A gyömbér ma már sokak által kedvelt főzetet nyújt a náthás időszakban, mézzel és citrommal bolondítva. Segíti az emésztést, antibakteriális, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású. Természetes energiaitalnak is tekinthető a belőle készült főzet.

Szervezet-felmelegítő hatást is tapasztalhatsz a fogyasztása során, amivel a méregtelenítéshez is hozzájárul ez a nagyszerű növény. Fogyaszd rendszeresen, így tisztulhat a nyirokrendszered, ezáltal pedig megelőzhetsz számos légúti és egyéb fertőzést is.

Így készíts gyömbérteát: Mosd meg, hámozd meg a friss gyömbért, majd reszeld le. Forrald fel kb. 6 dl vízben, majd lassú tűzön főzd még 20 percig. Ezután szűrd le, hűtsd kicsit, majd tegyél bele mézet, citromot, és fogyaszd egészséggel!

Ginzeng az életerő-fokozásra

Immunerősítő ginseng

Az ázsiai ginzeng szintén sokak kedvence ebben az időszakban (is). Nem csak a munkateljesítmény fokozható vele, és az agyműködés serkenthető, de jót tesz a vérkeringésnek, segít a betegségekből való felépülésben, általános immunerősítő, energetizáló hatású.

Jó tanács, ha ginzenget fogyasztasz, kerüld a koffeint, mert együtt a kettő már sok lehet a szervezetnek. Magas vérnyomás, szív- és érrendszeri betegség, cukorbetegség, szoptatás, véralvadásgátló-szedés esetén is megfontoltan alkalmazandó ez az erőshatású gyökér. Az ázsisi ginzeng kivonata kapható a patikákban, drogériákban is.

A kasvirág más néven echinacea

Immunerősítő hatása már réges-régen ismert. Középsúlyos és enyhe megfázás esetén segít a közérzet javulásában, a gyulladás csökkentésében.

Immunerősítő kasvirág

A megelőzésben különösen hatékony. C-vitaminnal kombinálva lerövidíti a lábadozási időt, felgyorsítja a gyógyulás folyamatát. Sokféle formában kapható a patikákban, gyógynövényboltokban.

Az otthoni immunerősítés napjainkban szinte elengedhetetlen. A legjobb ez esetben is, ha a természetes megoldásokat választod, és az itt felsorolt immunerősítőkből is beszerzel párat a házi patikád gazdagítása érdekében.

Wavita.hu a Walmark webáruháza
Hirdetés

Nézd meg ezt is

Ha ősz, akkor szőlő! Ezért szeretjük

A gyümölcsök egyik koronázatlan királya/királynője a szőlő. Mind a piros, mind a zöld szemek nagyon egészségesek. Magas energiatartalmának köszönhetően úgy lakat jól, hogy közben elkerülhetjük a kellemetlen teltségérzetet, és hiába a magas cukortartalom, a benne található fruktóz közvetlenül hasznosul a szervezetben. Összegyűjtöttük, miért érdemes minél többet fogyasztani belőle.

Vélemény, hozzászólás?