Köztudott, hogy a fehérje létfontosságú szerepet játszik a szervezetünk működésében, a hiányát az egész test megszenvedi. Egy friss tanulmány szerint világszerte mintegy 1 milliárd ember fehérjehiányos. Összeszedtünk 7 tünetet ami hiányukra utal, hogy ha érintett vagy, tudd pótolni.
- Izomtömeg-vesztés
Testünkben az izmoknak van szükségük a legnagyobb mennyiségű fehérjére, ők használják el a legtöbbet. Ha a normális életvitelünk mellett észrevesszük, hogy karjainkon, lábainkon egyre fogy az izom, gyengébbnek érezzük magunkat a szokásosnál, sokat fájnak az izmaink látszólagos ok nélkül, akkor ezek lehetnek a tünetei annak, hogy nem viszünk be elegendő fehérjét.
- Állandó éhségérzet
Ha normál, elegendő táplálék elfogyasztása után is állandóan éhesnek érezzük magunkat, arra utal, hogy túl sok szénhidrátot, cukrot viszünk be, és túl kevés fehérjét. A fehérjék amellett, hogy segítik a szervezet ideális működését, a jóllakottság érzésében is szerepet játszanak.
- Bőr-, és körömproblémák
A fehérjehiány a bőrünk állapotát is érinti, mert a sejtjeink regenerációjához is fehérjére van szükségünk. Ha fehérje hiányzik a szervezetünkből a bőrünk kiszáradhat, hámlani kezd, kirepedezhet. Különösen, és először a térdek, a könyökök, és a sarkok környékén lévő területeken látszik meg. A fehérjehiányos stádiumot a körmeink is jelzik, mivel meggyengülnek, repedezetté, töredezetté válnak, és az esetenként megjelenő fehér pöttyök, vagy barnás foltok is erre hívják fel a figyelmünket.
- Hajhullás
A hajszálak 90%-ban keratin fehérjéből épülnek fel. A fehérjehiány miatt a hajszálak színe kifakul, elvékonyodik, kihullik. Ez azért van, mert a szervezetünkben lévő kevés fehérjét a test inkább a létfontosságú funkciókhoz használja fel, a hajszálakhoz pedig már nem jut belőle megfelelő mennyiségben.
- Zsírmáj
Az egyik leggyakoribb fehérjehiányos tünet a máj elzsírosodás. Kezeletlenül a májunk begyulladásához, hegesedéshez, végül pedig a májműködés leállásához vezethet. A zsírmáj egyébként a túl sok szénhidrátot fogyasztóknál, a túlsúlyos embereknél, az alkoholt nagy mennyiségben fogyasztóknál, illetve a sokat ülőknél gyakori. A tejsavó fehérje például a kialakult zsírmájra kifejezetten gyógyító hatással van, mert akár 20%-al csökkentheti a zsírmájat, és segíthet csökkenteni a májenzim értékeket is.
- Alvásproblémák
Az alváshiány, illetve más alvásproblémák is nagy eséllyel kapcsolódnak a fehérjehiányhoz. A triptofán az esszenciális aminosavak közé tartozik, mint a fehérjét felépítő aminosavak egyike, létfontosságú a szervezeten belül előállítandó fehérjék termeléséhez. Szabályozza az alvásciklust, segíti a mélyebb, kiegyensúlyozottabb alvást, ezért fontos, hogy ne hiányozzon a szervezetünkből.
- Ködös agy
Nagyon fontos a megfelelő mennyiségű fehérje az egészséges agyműködéshez. Motiválatlanság, rossz memória, sőt tanulási nehézségek is jelezhetik, hogy kevés a fehérje. Egy tanulmány szerint a dopamin, az epinefrin, és a szerotonin is olyan neurotranszmitterek, amelyekre szüksége van az agynak ahhoz, hogy összpontosítson.
Információk a fehérjepótláshoz
Nők számára a napi ajánlott fehérje beviteli mennyiség 46 gramm, a férfiak számára 56 gramm, a gyermekek esetében 19-34 gramm az életkoruktól függően. Terhesség vagy betegség esetén ezek változhatnak.
- A fehérjében leggazdagabb ételek:
- sovány hús (hal és szárnyas: 30 gramm = 7 gramm fehérje),
- tojás (1 tojás = 6 gramm fehérje),
- sajt (30 gramm = 7 gramm fehérje),
- diófélék (30 gramm = 7 gramm fehérje),
- mogyoróvaj (2 teáskanál = 8 gramm fehérje),
- babfélék (1 bögre szárazbab = 16 gramm fehérje),
- szója (1 csésze szójatej = 10 gramm fehérje),
- quinoa (1 csésze = 9 gramm fehérje),
- görög joghurt (1 pohár joghurt = 20 gramm fehérje).
Forrás: medibon.hu