Lehet, hogy úgy gondolod, a tested hálásabb azért, ha a normál üdítők helyett a diétás változatokat választod, de sajnos az újabb kutatások cáfolják ezt. Egy tanulmány szerint napi két vagy több mesterségesen édesített üdítő elfogyasztása a stroke, a szívbetegségek és a korai halálozás fokozott kockázatához vezethet.
Az American Heart Association (AHA) és az American Stroke Association (ASA) közel 82 000 50 és 79 év közötti nő adatait tanulmányozta. A mintegy 12 éves tanulmányi időszakban kiderült, hogy 23% -kal nagyobb a stroke kockázata és 29% -kal magasabb a szívbetegség kockázata azoknál, akik rendszeresen fogyasztanak diétás üdítőket, szemben azokkal, akik csak ritkán vagy egyáltalán nem élnek ezekkel a frissítőkkel.
A kutatást végzők arra is rámutattak, hogy a tanulmány csak egy fajta relációt mutat a mesterségesen édesített italok (szénsavas üdítők, gyümölcslevek, teák stb.) és a megnövekedett egészségügyi kockázatok között.
„Sokan, akik túlsúllyal, elhízással küzdenek, alacsony kalóriatartalmú édesített italokat fogyaszthatnak a táplálkozás kalóriájának csökkentése érdekében” – mondta Yasmin Mossavar-Rahmani vezető kutató, PhD. „Kutatásunk és egyéb megfigyeléseink kimutatták, hogy a mesterségesen édesített italok nem ártalmatlanok, és gyakori fogyasztásuk a stroke és a szívbetegségek nagyobb kockázatával járhat.”
A kutatók azonban még nem derítettek fényt arra, hogy a mesterségesen ízesített diétás italok pontosan melyik összetevője károsíthatja az egészséget. A diétás üdítők a szívügyek mellett nagy eséllyel a demencia fokozott kockázatával is összefüggésbe hozhatók.
Ezek alapján érdemes ásványvízre cserélni a mesterségesen édesített üdítőket. Ha ízre vágyunk, akkor egy-egy fagyasztott gyümölcs, narancs, citrom vagy lime kifacsart leve is tökéletes ízesítő megoldás lehet. A tested meg fogja köszönni.