A pajzsmirigyzavarok gyakori betegségnek számítanak, és fontos tudni, hogy nagyon sok esetben öröklődnek a családban, ezért Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája hívja fel a rizikóra az érintettek figyelmét.
A pajzsmirigynek létfontosságú a szerepe a szervezet megfelelő működésében. Meghatározó szerepe van az anyagcsere folyamatokban, így szabályozza a testsúlyt, hőérzetet, emésztést, de hatással van a hangulatra, a vérnyomásra, pulzusszámra, menstruációs ciklusra és a termékenységre is. Megfelelő pajzsmirigy hormon-mennyiség esetén ezek normálisan, szabályosan működnek, ám ha a termelés fokozott vagy csökkent, úgy ezek a folyamatok meghibásodnak.
A pajzsmirigy túlműködés tünetei:
- Fogyás normál étkezés mellett
- Álmatlanság
- Idegesség
- Menstruációs zavarok/meddőség
- Hasmenés
- Szapora pulzus
- Fokozott verejtékezés, csökkent melegtűrés
- Kidülledő szemek, riadt tekintet (Graves-Basedow kór)
A pajzsmirigy alulműködés tünetei
- Meddőség/teherbeesési nehézségek/vetélés
- Menstruációs zavarok
- Székrekedés
- Csökkent hidegtűrés
- Túlsúly, fogyásra való képtelenség
- Álmosság
- Depresszió
- Hajhullás
A pajzsmirigy betegségek kialakulása sajnos nem megelőzhető az esetek nagyrészében, maximum a jód-és szelén pótlása segíthet.
Családi halmozódás
Nagyobb eséllyel fordul elő olyannál pajzsmirigyzavar, akinek a családjában jelen van a probléma, sőt minél több családtag pajzsmirigybeteg, annál nagyobb valószínűséggel lép fel, főleg ha az autoimmun eredetű.
Az is előfordulhat, hogy valakinél autoimmun pajzsmirigybetegség van jelen, viszont egy családtagjánál más típusú autoimmun probléma alakul ki. Például, ha valaki Hashimoto betegségben szenved (mely gyakori oka a pajzsmirigy alulműködésnek), a családtagnál nem ez, hanem pl. autoimmun cukorbetegség alakul ki- figyelmeztet dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.
Ezek az információk rendkívül fontosak mind az érintettnek, mind a kezelőorvosnak, hiszen pl. családalapítás előtt ilyenkor ajánlott ellenőriztetni a vércukor és a TSH, T3, T4, ATPO szinteket, ezzel elkerülhető a hosszabb ideig tartó sikertelenség, rosszabb esetben vetélés, mert idejében felismerésre kerül a probléma, és ezt lehet kezelni. Ilyenkor több hormonzavar egyszerre is fennállhat, ezért könnyen lehet, hogy 2 (vagy több) kóros állapotot is szükséges orvosolni.
Forrás: endokrinkozpont.hu