Erre az évre véget ért az utolsó nagy nyári zenei fesztivál is, a háziorvosi rendelők pedig újra megteltek fiatalokkal. A jelenségnek már egy mókás nevet is adtak: fesztiválbetegség. Mit jelent pontosan az elnevezés és milyen okok állnak a háttérben?
A fesztiválbetegség kifejezés nem egy konkrét betegség neve, hanem azoknak a lehetséges fertőzéseknek és egyéb nyavalyáknak gyűjtőneve, amelyek jellemzően a fesztiválozó fiatalokat kínozzák a buli hete alatt, vagy utána. A fesztiválok helyszínein viszonylag kis helyen hatalmas tömeg, több napra összezáródik és féktelen bulizás, egészségtelen táplálkozás, fokozott alkohol- és nikotin fogyasztás, kevés és rendszertelen alvás jellemzi életmódjukat. Ilyenkor a higiéniai szabályok betartása is a minimumra csökken.
Összeszedtük a leggyakrabban jelentkező problémákat és mindegyikhez pár praktikus tanácsot, amelyekkel jövőre megelőzhetők vagy megúszhatók ezek a „nyavalyák”:
Napszúrás, leégés
Idén nyáron különösen nagy volt a hőség, és a fesztiválok ideje alatt a bulizók gyakran több órát töltenek a tűző napon. A napszúrás kellemetlen tünetei (hányinger, fejfájás) hamar kiküszöbölhetők megfelelő folyadékfogyasztással és egy nagyobb alvással hűvös, árnyékos helyen. Ha előre tudjuk, hogy a nap folyamán több olyan program érdekel minket, amelyhez tartósan a napon kell tartózkodnunk majd, érdemes beszerezni az ízlésünknek megfelelő kalapot vagy sapkát és mindenféleképpen bekenni magunkat egy magas faktorszámú naptejjel.
Ételmérgezés, gyomorpanaszok
A melegben a tartós élelmiszerek sem őrzik meg minőségüket, ha nem megfelelően tároljuk őket, egy szűk sátor pedig aligha jelent ideális körülményt. Aki nem jár haza nap, mint nap a buli után, legtöbbször bent étkezik, ahol a büfék kínálata leginkább a gyors, zsíros, nehéz és egészségtelen ételekre korlátozódik borsos áron.
Ezen kívül a legfelszereltebb büfé sem tudja a kitelepülés alatt a legmegfelelőbb körülmények között tárolni a hozzávalókat, így nagy eséllyel felütheti a fejét egy ételmérgezés hullám. Ráadásul a napokig tartó egészségtelen étkezés, a nem megfelelő folyadékfogyasztás, ellenben nagymértékű alkoholfogyasztás már önmagában olyan tevékenységek, amelyek megterhelik az emésztést és gyomorrontáshoz, hasi fájdalmakhoz vezethetnek, legrosszabb esetben pedig alkoholmérgezéshez.
Nemi- és szexuális úton terjedő betegségek
A nyári egy éjszakás szerelmek kibontakozásához remek alkalmat nyújtanak a zenei fesztiválok, a józan észnek azonban minden egyes alkalommal uralkodnia kell. Fontos a megfelelő védekezés, hiszen a gombás fertőzések és az egyéb nehezebben kezelhető nemi betegségek mint a szifilisz, a kankó vagy a HIV visszafordíthatatlan következményekkel járhatnak.
Torok- és hangszálgyulladás
A leggyakrabban előforduló panaszok közé pedig a fesztiválok után jelentkező légúti megbetegedések tartoznak. A folyamatos ordibálás, a hideg italok, fagylalt mértéktelen fogyasztása, valamint a hideg vízpermet (amellyel vagy egymást locsolják a fiatalok, vagy a színpadok közelében elhelyezett öntözőkből szóródik rájuk) kemény munkára fogják az immunrendszert, így a nyugalmi állapot visszatérésekor gyakran érezzük a hatásukat.
Fontos, hogy minden egyes panasszal forduljunk orvoshoz. A fesztiválok helyszínein elérhető egészségügyi ellátás, utána pedig már fordulhatunk háziorvosunkhoz is. Kis odafigyeléssel csak pozitív élményekkel gazdagodhatunk, nem pedig kényes, kellemetlen, esetenként fájdalmas betegségekkel.